Wzrosła aktywność słoneczna, możliwy silny rozbłysk !!!

Po ostatnich stosunkowo spokojnych tygodniach na Słońcu, nasza gwiazda ponownie staje się aktywna. Choć zachowuje się zupełnie normalnie, to jednak astrofizycy nie wykluczają w najbliższym czasie powstania silniejszego rozbłysku, który mógłby doprowadzić do silnej burzy geomagnetycznej na Ziemi.

Niebezpieczny najbliższy tydzień

Jak powiedział kierownik rosyjskiej pracowni astronomicznej zajmującej się pogodą kosmiczną, Anatolij Belov, najbliższy tydzień będzie decydująca, jeśli chodzi o siłę burzy magnetycznej na Ziemi. Jeszcze dwa dni temu plama oznaczona na tarczy słonecznej numerem 1861 wydawała się za słaba, by móc doprowadzić do groźnego rozbłysku. Niestety, zapewnienia astronomów się nie sprawdziły – nagle zyskała na sile i jest w tej chwili obszarem wyjątkowo niebezpiecznym. Już wczoraj wygenerowała rozbłysk klasy M1,2, a konfiguracja elektronowa: alfa, beta, gamma jest zdolna do powstawania jeszcze silniejszych wybuchów. Naukowcy dają około 5 proc. szansy na rozbłysk klasy X – nie jest to prawdopodobieństwo zbyt wysokie, ale należy być czujnym. Taka skala rozbłysków słonecznych wywołuje bardzo gwałtowne burze magnetyczne, jeśli oczywiście CME zostaje wyrzucone w kierunku Ziemi.

Maksimum aktywności gwiazdy w grudniu?

Z najnowszych prognoz wynika, że Słońce osiągnie szczyt swojej aktywności w grudniu br. Na razie trudno sprecyzować, jaki będzie miała przebieg. Niemniej eksperci są zgodni co do tego, że w grudniu nasza gwiazda stanie się aktywniejsza. Jeżeli rozbłyski będą silne, mogą powodować wiele problemów, m.in. w łączności satelitarnej. Burze magnetyczne stwarzają zagrożenie dla samolotów w postaci gwałtownych turbulencji oraz błędów w nawigacji lotniczej.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o