Z elektrowni Fukushima wyciekło 100 ton wody. Katastrofalne skażenie wód

Skażona woda wyciekła ze zbiornika na terenie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima – powiadomił w czwartek operator elektrowni, firma TEPCO. To najpoważniejszy wyciek od sierpnia 2013 roku, kiedy wyciekło ok. 300 ton skażonej substancji.

Pracownik elektrowni monitorujący obszar około 700 metrów od linii brzegowej oceanu zauważył wyciek wody z odpływu przytwierdzonego do zbiornika
Fukushima wyciekło 100 ton skażonej wody
Jak poinformowano, skażona woda przelała się z olbrzymiego zbiornika, ponieważ przez pomyłkę nie zamknięto zaworu.

Fukushima wyciekło 100 ton skażonej wody

– Jest mało prawdopodobne, aby skażona woda dotarła do oceanu – powiedział rzecznik TEPCO Masayuki Ono. Zapewnił, że operator elektrowni podejmuje „różnego rodzaju działania” w związku ze środowym wyciekiem.

Towarzyszące silnemu trzęsieniu ziemi tsunami uderzyło 11 marca 2011 roku w położoną na północ od Tokio siłownię Fukushima, powodując stopienie się prętów paliwowych w trzech reaktorach oraz promieniotwórcze skażenie okolicznych terenów, z których ewakuowano 160 tys. ludzi. Awarii w Fukushimie przypisano najwyższy, siódmy stopień w skali INES (mierzącej od 0 do 7 stopni), który był przypisany katastrofie w Czarnobylu z 1986 r.

Poziom skażenia wód po awarii elektrowni Fukushma Japonia

Poziom skażenia wód po awarii elektrowni Fukushma Japonia
Po awarii powstały setki stalowych zbiorników na skażoną wodę. W kilku z nich odnotowano nieszczelność, ale wyciek w sierpniu 2013 r. był najpoważniejszy, jeśli chodzi o objętość. Japońskie władze zaklasyfikowały incydent jako trzeci stopień na skali INES.

źrodło:wyborcza.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.