Za kilka dni możemy być świadkami dużej burzy magnetyczne i zorzy polarnej w Polsce

7 i 8 października szybki strumień wiatru słonecznego uderzył w pole magnetyczne Ziemi, powodując silne burze geomagnetyczne i zorze polarne, które pojawiły się w naszym kraju. W dn. 2-5 listopada to może się powtórzyć.

plazma sloneczna

Prognozy przewidują silny przepływ wiatru słonecznego, co – podobnie jak w październiku – doprowadzi do ogromnych zakłóceń w polu magnetycznym Ziemi na początku listopada – donosi Spaceweather.

Na poniższym zdjęciu wykonanym przez NASA Solar Dynamics Observatory, widać kolorowy otwór, z którego pochodzi ten przepływ (okrągły ciemny obszar po lewej stronie obrazu).

plazma sloneczna

Po raz ostatni koronalna dziura odwróciła się w stronę Ziemi na początku października, wówczas naszą planetę zaatakował wiatr słoneczny o prędkości 800 km/s. Dla porównania – aktualna prędkość wiatru nie przekracza 311,4 km/s.

Teraz ta sama dziura obraca się ponownie w kierunku Ziemi, więc fani zórz polarnych już mogą ładować baterie swoich kamer, przed nami kolejne niebiańskie przedstawienie.

Jednak burze geomagnetyczne mogą być również skutkiem rozbłysków. 29. października na Słońcu doszło do silnego wybuchu, na szczęście CME zostało skierowane z dala od Ziemi. NASA Solar Dynamics Observatory zarejestrował ogromną ilość materii, która została wyrzucona w przestrzeń kosmiczną.

Plama słoneczna, która była prawdopodobnie źródłem eksplozji, znajdowała się po niewidocznej tarczy naszego słońca, ale mimo to rój cząstek o wysokiej energii zaatakowały Ziemię.

Nowe skupisko plam pojawiło się na słońcu

Na zachodniej części tarczy słonecznej pojawiła się grupa plam oznaczonych numerem 2443. Plamy te zachowują się dość niespokojnie powodując wzrost aktywności naszej gwiazdy.

plamy na sloncu

plamy na sloncu

Pokazany na zdjęciu region słońca liczy 25 plam, z których na chwilę obecną (według solarham.com) może dojść do wielu rozbłysków. Istnieje 95% szans na rozbłysk słoneczny najniższej wielkości C, 40% na średniej wielkości M i 5% na najsilniejszej wielkości rozbłysk X.

W ciągu ostatnich 48 godzin w regionie pojawiło się nowych 16 plam przez co obszar ten jest bardzo niespokojny i w najbliższych dniach szanse na rozbłysk słoneczny są coraz większe.

rozbłysk słoneczny

Na wykresie siły rozbłysków słonecznych widać jak zmieniła się aktywność naszej gwiazdy w momencie pojawienia się grupy plam 2443.

Jeżeli dojdzie do większego rozbłysku Ziemia może być narażona na podwójne zaabsorbowanie plazmy ze słońca co wiąże się z jeszcze większą zorzą polarną.

Tak więc zostaje nam obserwowanie tego co się wydarzy w najbliższych godzinach lub dniach na słońcu.

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.