Singhole dziury w ziemi Meksyk

Laguna de Chakanbacán, położona w Meksyku przestała istnieć. Dwie powstałe dziury wessały wodę zabijając wiele gatunków ryb, żółwi, krokodyli bagiennych i węgorzy. Mieszkańcy żyją w strachu o swoje życie.

Według lokalnych doniesień w niedzielę rozległ się głośny huk. Zaraz po tym laguna zaczęła spływać pod ziemię. W środę rano prawie 3/4 laguny było już bez wody.

Wczoraj władze Agencji Ochrony Środowiska (PPA), Instytutu Różnorodności Biologicznej i Naturalnych Obszarów Chronionych w Quintana Roo (Ibanqroo), Krajowej Komisji Leśnictwa (Conafor), Krajowej Komisji ds. Wody (Conagua), Federalnej Agencji Ochrony Środowiska (Profepa) władze zaczęły badać przyczynę zdarzenia, przedstawionego poniżej:

Jeden z ogromnych otworów wlotowych o szerokości około 10 metrów i głębokości 6 metrów opróżnił wodę z dużej laguny w Meksyku.Jeden z ogromnych otworów wlotowych o szerokości około 10 metrów i głębokości 6 metrów opróżnił wodę z dużej laguny w Meksyku.
Jeden z ogromnych otworów wlotowych o szerokości około 10 metrów i głębokości 6 metrów wessał wodę z dużej laguny w Meksyku.

Mieszkańcy martwią się: to nie pierwsze takie wydarzenie w regionie.

Meksyk słynie z rzek znikających pod ziemią: rzeka Atoyac i dwie inne rzeki w Veracruz, wodospad w Chiapas i odcinek kanału w Xochimilco w Meksyku.

sinkhole

Kiedy w niedzielę utworzyły się dziury, silny trzask wstrząsnął dużym obszarem wokół laguny. Miejscowi pamiętają dokładnie to samo zjawisko geologiczne, które miało miejsce 6 lat temu. Teraz urzędnicy i mieszkańcy boją się, że zostaną pochłonięci przez nagle zapadającą się ziemię.

Ta klęska żywiołowa nie tylko będzie miała bardzo złe konsekwencje dla naturalnego ekosystemu laguny, ale będzie miała też wpływ na działalność rolniczą, hodowlaną i turystyczną. Mieszkańcy wioski są uzależnieni od tego zbiornika, zaopatrując w wodę swoje pola i zwierzęta.

Co się dzieje w Laguna de Chakanbacán? Jednym z możliwych wyjaśnień jest gromadzenie się wody w grotach pod ziemią w glebie krasowej. Kiedy ziemia na szczycie groty jest zbyt ciężka, zapada się. A jeśli wgłębienie znajduje się w zbiorniku wodnym, dosłownie połyka wszystko: wodę, ryby i inne rzadkie zwierzęta.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kevenkeri Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Keven
Gość
Keven

wlewa się korytarzami w wyniku wydobywania paliw. Wypełnia pustkę.

keri
Użytkownik
keri

Skoro są dziury w ziemi, którymi woda spływa i znika z powierzchni, to również może nastąpić proces odwrotny, czyli woda zacznie wytryskiwać z Ziemi. Ta druga możliwość wystąpiła w czasie potopu – wtedy woda była nie tylko z deszczu, lecz także wypływała z ziemi.