Zabójcze tropiki. Alerty obowiązują już w całym kraju. Temperatura będzie rosła

prognoza pogody

Do Polski dotarło gorące, suche powietrze znad Sahary. Słupki rtęci w termometrach w wielu miejscach dobiją do 30 stopni. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Obowiązują one we wszystkich województwach. Uwaga: lokalnie upał może zagrażać życiu.

Przez kilka najbliższych dni czekają nas tropiki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie pogodowe.

Alert trzeciego stopnia

Alerty najwyższego trzeciego stopnia obowiązują na zachodzie Polski.

Oznaczają one „wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności”.

Ostrzeżenie obowiązuje od 3 do 8 lipca do godz. 20 w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim i opolskim.

Alerty drugiego stopnia

Alerty drugiego, prawie najwyższego stopnia obowiązują w centralnych i południowo-wschodnich regionach Polski.

Oznaczają one „wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej”.

Ostrzeżenie obowiązuje od 4 lipca do 8 lipca do godz. 20 w województwach łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i w śląskim.

Alert pierwszego stopnia

Alerty pierwszego, najniższego stopnia obowiązują na północy Polski.

Oznaczają one „wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenie obowiązuje od 4 lipca do 6 lipca do godz. 20 w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i w podlaskim.

prognoza pogody

 

prognoza pogody

Stop odwodnieniu

Synoptycy przestrzegają przed upałami, a lekarze przed ich negatywnymi skutkami.

– Z przegrzaniem tracimy wodę, a wraz z wodą elektrolity, które są konieczne do naszego życia. Może to skutkować zwłaszcza u osób starszych, obciążonych internistycznie, przede wszystkim zaburzeniami rytmu serca, a u osób młodych często pojawiają się bolesne kurcze – ostrzega dr n. med. Aleksandra Załusowicz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez IMGW w związku z upałami ostrzezenia

Lekarka jednocześnie stwierdza, że w ostatnich dniach na oddział ratunkowy trafia coraz więcej osób z zaburzeniami rytmu serca.

–  Jak w porę nie zareagujemy, może to prowadzić do utraty przytomności, a nawet do zatrzymania krążenia, a jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia – mówi Załusowicz.

Jak zapobiec odwodnieniu? Pić dużo i często. Najlepiej ok 2-3 litrów wody na dobę.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.