Zagadkowy obiekt na Syberii

Syberia tajemniczy krater

W 1949 roku geolog z Irkucka odkrył na Syberii tajemniczą, bardzo dziwną, nie podobną do innych formację, która przypominała krater uderzeniowy. Pierwsza wyprawa naukowców w to miejsce odbyła się 2012 roku. Jaką tajemnicę skrywają syberyjskie lasy?

Dopiero po 63 latach od odkrycia geolodzy udali się zbadać miejsce tej dziwnej struktury, która spoczywa na niezaludnionym obszarze obwodu irkuckiego na Syberii. Naukowcy wyposażeni w specjalistyczny sprzęt wybrali się w to miejsce w 2012 roku.

Syberia tajemniczy krater

Krater ma 15 metrów wysokości i 150 metrów szerokości.  Pojawiły się teorie, że to krater powstały na skutek upadku meteorytu, ponieważ ma charakterystyczne wyżłobienie w swym centrum. Jednak do tej pory ani jedna próbka nie potwierdziła występowania minerałów i metali charakterystycznych dla kosmicznych skał.

Naukowcy zauważają jednak, że badania wykazały obecność „czegoś” mniej więcej 100-150 metrów pod powierzchnią ziemi, co charakteryzuje się dużą zawartością żelaza i materiałów ferromagnetycznych. Obiekt może mieć około 9 metrów średnicy. Czy to jest meteoryt?

Syberia tajemniczy krater

Syberia tajemniczy krater

Syberia tajemniczy krater

Syberia tajemniczy krater

Analiza tego obiektu wskazuje że jest datowany na 250 lat i przekreśla to teorię, która mówi, że jest to krater bardzo długo poszukiwanego Meteorytu Tunguskiego jako, iż znajduje się 700 kilometrów od zniszczonego lasu.

W drugiej połowie osiemnastego wieku obszar był niezamieszkany, pierwsi osadnicy pojawili się dopiero stulecie później, gdy nastały czasy gorączki złota. Czy to skutek upadku meteorytu czy też ładunku jądrowego? A może coś zupełnie innego? Tego na razie nie udało się ustalić. Na ostateczne wyniki będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.