Piramida w Chinach

Jedna z największych piramid na ziemi i zaginione miasto odkopano w Chinach.

Do sensacyjnego odkrycia doszło w Chinach. Archeolodzy odkryli 4 500-letnie miasto, w którym znajduje się piramida schodkowa o wysokości około 70 metrów.

Piramida, została ozdobiona szeregiem ciekawych symboli; zawierała symbole oczu oraz twarze „antropomorficzne” lub częściowo ludzkie i zwierzęce. Co więcej, figurki „mogły dawać piramidzie specjalną moc religijną i dodatkowo wzmacniały ogólne wrażenie wizualne widowni” – wyjaśniają archeolodzy z Journal Antiquity .

Każde nowe odkrycie wydaje się rodzić jeszcze więcej pytań na temat cywilizacji, która rozkwitła w „Shimao” ponad 4300 lat temu, na długo przed zbudowaniem Wielkiego Muru, którego pierwsze fundamenty datuje się na 2700 lat.

Imponujące jest, że w starożytności to starożytne miasto zajmowało obszar o powierzchni 988 akrów (400 hektarów), co czyni go jednym z największych na świecie – napisali archeolodzy.

Jeden z artefaktów zaginionego miasta
Jeden artefakt wydobył się ze ścian Shimao

Piramida tego zaginionego starożytnego miasta jest jedną z największych piramid na powierzchni planety. Jednak w przeciwieństwie do swoich meksykańskich lub egipskich odpowiedników, Piramida Shimao nie była używana jako świątynia ani grobowiec, ale jako pełnoprawna cytadela.

Na piramidzie znajdowało się 11 masywnych tarasów, które były zajmowane przez wszelkiego rodzaju budynki, które najprawdopodobniej służyły do ​​przyjmowania wyższych klas, kapłanów, wojskowych, a także zamożnych kupców.

Naukowcy napisali w swoich badaniach, że na najwyższym stopniu piramidy „były rozległe pałace zbudowane na ubitej ziemi, z drewnianymi filarami i dachówkami oraz znajdował się tam gigantyczny zbiornik wodny, w którym znaleziono odpady związane z codziennym życiem.”.

Archeolodzy odkryli ostrza miecza i noże w pobliżu piramidy
Archeolodzy odkryli ostrza miecza i noże w pobliżu piramidy

„Dotychczasowe dowody sugerują, że schodkowy kompleks piramidowy funkcjonował nie tylko jako przestrzeń mieszkalna dla rządzących elit, ale także jako miejsce rzemieślniczych lub przemysłowych rzemiosł” – napisali w badaniu archeolodzy.

Ściany tej majestatycznej piramidy pomogły archeologom w zrozumieniu starożytnego miasta. Naukowcy wyjaśniają, że zostało odkopanych kilka kamiennych murów z otwierającymi się bramami.

Piramida w Chinach

Twierdzą oni, że „przy wejściu do piramidy schodkowej znajdowały się wyrafinowane nadburcia [mury obronne], których konstrukcja sugeruje, że miały one zapewniać zarówno obronę, jak i bardzo ograniczony dostęp z zewnątrz”.

Ale oprócz odkopania jednej z najbardziej niewiarygodnych i masywnych piramid na świecie eksperci natknęli się na wiele ludzkich ofiarnych dołów.

Ofiarna dziura ludzkich czaszek odkryta w Shimao
Ofiarny dół a w nim  ludzkie czaszki odkryte w Shimao

„Koło zewnętrznej bramy wschodniej znaleziono sześć dołów z odciętymi ludzkimi głowami” – napisali archeolodzy.

Analiza morfologiczna szczątków ludzkich sugeruje, że ofiary mogły być spokrewnione z mieszkańcami Zhukaigou, co może dalej sugerować, że zostały one zabrane do Shimao jako jeńcy „- wyjaśnia badanie.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o