Zagrożenia spowodowane przez: Mróz i Zimno

1
22

Istnieje wiele scenariuszy pogodowych, które mogą być wymagające dla człowieka. Najtrudniejszym z nich jest przetrwanie zimna. Sytuacji, które potencjalnie mogą nam się przytrafić jest całe mnóstwo – od katastrofy lotniczej w górach po zabłądzenie w lesie, awarię samochodu podczas śnieżycy czy zwykły brak elektryczności i ogrzewania w domu.

Prawie 50% lądu na półkuli północnej jest klasyfikowana jako region zimny, zagrożenie jest więc realne. Największy wpływ na temperaturę mają wysokość, siła wiatru i prądy oceaniczne. Zabezpieczenie się przed zimnem wbrew pozorom nie jest trudne – należy jedynie stosować konsekwentnie odpowiednie metody i nie starać się niepotrzebnie wychładzać.

Istnieje wiele scenariuszy pogodowych, które mogą być wymagające dla człowieka. Najtrudniejszym z nich jest przetrwanie zimna. Sytuacji, które potencjalnie mogą nam się przytrafić jest całe mnóstwo – od katastrofy lotniczej w górach po zabłądzenie w lesie, awarię samochodu podczas śnieżycy czy zwykły brak elektryczności i ogrzewania w domu. Prawie 50% lądu na półkuli północnej jest klasyfikowana jako region zimny, zagrożenie jest więc realne. Największy wpływ na temperaturę mają wysokość, siła wiatru i prądy oceaniczne. Zabezpieczenie się przed zimnem wbrew pozorom nie jest trudne – należy jedynie stosować konsekwentnie odpowiednie metody i nie starać się niepotrzebnie wychładzać.

Dwa największe problemy dotykające człowieka przebywającego w niskiej temperaturze to ryzyko odmrożenia i hipotermii. Poprzez odmrożenie rozumie się sytuację gdy temperatura ciała obniżyła się do takiego poziomu, że wewnątrz komórek skóry tworzą się kryształki lodu, niszczące ją. Na początku skóra wyraźnie czerwieni się by zmienić kolor w biel, szaro niebieskość a w końcowym etapie czernieć. Odmrożenia są bardzo bolesne – przewlekłe stany mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji z amputacją ciała włącznie.

Pomijając wszelką możliwą profilaktykę (ciepła odzież, zimowe ocieplane obuwie, rękawice i maski chroniące twarz) najważniejsze by odmrożeń nie traktować metodami “szybkimi”. Nie wolno pocierać uszkodzonej i zmarzniętej skóry lub zanurzać w gorącej wodzie! Najlepiej zanurzać kończyny w letniej wodzie o temperaturze tylko nieznacznie wyższej niż 36 stopni. Idealna temperatura pozwalająca delikatnie obejść się z odmrożeniem to 38-40 st. Celsjusza.

Oprócz doraźnych sposobów, należy usunąć wszelkie ciasne ubrania, które mogły by ograniczyć przepływ krwi oraz umieścić gazę lub szmatkę między palcami aby chłonęła wilgoć i zapobiegała sklejaniu skóry. W razie obrzęków unieść ręce lub nogi powyżej linii serca. Ciepłe schronienie jest absolutnie niezbędne – pomoc medyczna i stała opieka wskazane!

Hipotermia to sytuacja, w której ciało traci więcej ciepła niż jest w stanie wyprodukować. Następuje wyziębienie, któremu towarzyszy szereg objawów takich jak niewyraźna mowa, utrata koordynacji i sztywnienie stawów, brak koordynacji, powolne tętno krwi, obrzęk twarzy, niekontrolowane dreszcze, utrata kontroli nad pęcherzem – to wszystko może w skrajnych przypadkach prowadzić do śpiączki i śmierci. Aby zwalczyć hipotermię, należy jak najszybciej dostać się do cieplejszego miejsca (osłona przed wiatrem i wilgocią powinna być priorytetem).

Poszkodowany powinien zostać jak najszybciej obłożony wszelkiego rodzaju kocami, śpiworami, poduszkami etc. w razie braku powyższych dobrym izolatorem są gazety, które świetnie nadają się do tego celu. Należy szczególnie zwrócić uwagę na nakrycie głowy – należy ją przykryć w pierwszej kolejności (nasze ciało oddaje większość ciepła właśnie przez głowę). Jeżeli nasza odzież jest przemoczona – należy natychmiast ją zdjąć i zastąpić suchą, w razie braku – pozostać bez ubrania!

Ofiary hipotermii muszą czuć komfort i opiekę, akcja serca może ustać w każdej chwili należy więc starać się nie dopuszczać do paniki – uspokajać. Jeśli poszkodowanych jest więcej niż jedna osoba, należy zwyczajnie przytulać się do siebie (dostanie się do śpiwora razem jest świetnym pomysłem – pod warunkiem, że takowy posiadamy).

1 KOMENTARZ

  1. „Zagrożenia spowodowane przez: Mruz i Zimno” Ten tekst już na samym początku dyskwalifikuje się w całości przez błędy ortograficzne a poza tym nic ciekawego, nowego, praktycznego nie wnosi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.