Załamanie pogody w Europie. Są ofiary powodzi i wichur

Kraje alpejskie zmagają się z najbardziej złowieszczym obliczem pogody. Padają tam ulewne deszcze, a w górach przechodzą śnieżyce z huraganowym wiatrem. Rzeki wzbierają i wylewają, dochodzi do masowych podtopień i powodzi. Turyści są przerażeni.

Niestety, potwierdzają się niepomyślne prognozy dla wschodnich i południowych regionów Francji, północnych Włoch oraz Szwajcarii i Austrii, gdzie nastąpiło ostre załamanie pogody, po kilku rekordowo ciepłych dniach.

Choć prognozy meteorologów były jednoznaczne, to jednak mieszkańcy je bagatelizowali, upajając się niezwykle słonecznym i gorącym przełomem października i listopada, zamiast przygotowując się na skutki żywiołu.

Tak ciepło w listopadzie jeszcze nie było

Jak podają francuscy meteorolodzy, w mieście Arachon temperatura sięgnęła 30,5 stopnia. To najwyższa wartość zmierzona w tym kraju kiedykolwiek w listopadzie. Rekordy ciepła wszech czasów posypały się również w Paryżu. Zarówno w centrum miasta, jak i na głównych lotniskach zmierzono w cieniu 21 stopni. Tym samym było tam najcieplej o tej porze roku od kiedy prowadzi się stałe pomiary.

W Holandii, gdy termometry wskazały 22 stopnie, odnotowano nowy rekord listopadowej temperatury. Rekordy zmierzono też w poszczególnych miastach, w tym w Amsterdanie, gdzie było 18 stopni, a także w Maastricht, Eindhoven i Rotterdamie.

W Belgii temperatura sięgnęła 20 stopni w Spa La Sauveniere. W Niemczech rekordy padły w Dusseldorfie, Bonn i Bremie, gdzie także zmierzono 20 stopni. Z wyjątkowego ciepła cieszyli się też Anglicy. W Gravesend temperatura wzrosła w cieniu do 23,7 stopnia i była najwyższą na przełomie października i listopada na tle historii. Jednak za przedłużające się babie lato trzeba było zapłacić surową cenę.

Burze, ulewy, wichury, sztorm i powodzie

Na słynne Lazurowe Wybrzeże, gdzie ostatni miesiąc był najcieplejszym przynajmniej od 1943 roku, spadły hektolitry wody. W Nicei, która stała się właśnie jednym z najbardziej deszczowych miast w Europie, suma opadów sięga już 180 mm.

To prawie dwukrotnie tyle, ile normalnie spada przez cały listopad. Co więcej, połowa tej sumy spadła zaledwie w ciągu 2 godzin. Skutek „oberwania chmury” to liczne podtopienia dróg, tuneli i parkingów podziemnych. Turyści są niepocieszeni, bo aura zmusza ich do siedzenia w hotelach.

Jeszcze większą sumę opadów francuscy meteorolodzy odnotowali w miejscowości Sainte-Cécile-d’Andorge w regionie Langwedocja-Roussillon, gdzie w ciągu 48 godzin spadło blisko 260 mm deszczu. Padało tam tak mocno, jakby przetaczał się tropikalny cyklon.

Woda schodząca z gór doprowadziła do kataklizmu w rejonie Alissas i Ardeche. Rzeki zaczęły tam zatapiać całe miejscowości i porywać wszystko, co stanęło im na drodze, w tym samochody. Wiele domów jest odciętych od świata. Filmik z tego regionu możecie obejrzeć poniżej.

Skutek ulewnych deszczy w rejonie Alissas w południowo-wschodniej Francji.

Pogodowy chaos panuje także we Włoszech. Prognozowane są tam sumy opadów sięgające miejscami nawet 200-300 mm. Dla obszarów podgórskich oznacza to groźne powodzie.

Ostrzeżenia przed burzami, ulewami i sztormem obowiązują w Piemoncie, Ligurii, Lombardii, Veneto, Frulii, Toskanii, Lazio, Kampanii, Kalabrii i na Sycylii. Wysokie fale sztormowe uderzają we włoską riwierę w rejonie Genui.

Wysokie fale sztormowe u wybrzeży Genui we WłoszechWysokie fale sztormowe u wybrzeży Genui we Włoszech

W rejonie Avenzy w Toskanii w ciągu zaledwie 4 godzin spadło aż 180 mm deszczu. Miejscowe rzeki wezbrały tak gwałtownie, że ludzie zostali zaskoczeni przez powódź w pracy i szkołach. Konieczne okazały się natychmiastowe ewakuacje. Niestety, zginęła co najmniej 1 osoba, a kilka jest zaginionych bez wieści. Ratownicy prowadzą akcje poszukiwawcze.

U stóp wulkanu Etna na Sycylii przeszła trąba powietrzna, która powaliła dziesiątki drzew na jedną z dróg w rejonie Katanii. Skutki szaleństwa żywiołu są widoczne na poniższym filmiku.

Skutki trąby powietrznej w rejonie Katanii na Sycylii we Włoszech.

W Wenecji silny wiatr o nazwie sirocco wpycha wody rzek uchodzących do Adriatyku ponownie do koryt, co wywołuje zjawisko nazywane aqua alta (cofka). Poziom wody jest o 120 centymetrów wyższy od stanu normalnego, a pod wodą jest już 28 procent miasta, w tym słynny Plac Św. Marka, po którym turyści brodzą w wodzie po kolana.

wenecja woda po kolana

Na nawałnice przygotowują się także mieszkańcy Rzymu. W ciągu zaledwie 3 dni na ulice włoskiej stolicy spaść może ponad 60 mm deszczu. Podczas burz opady mogą być jeszcze silniejsze i prowadzić do zalań dróg i tuneli podziemnych, co grozi paraliżem komunikacyjnym. Niepogoda daje się we znaki także w Słowenii.

Tymczasem w Alpach spadło ponad metr śniegu. W związku z ogłoszonym przez ratowników górskich, wysokim zagrożeniem lawinowym, szlaki opustoszały. Zadowoleni są jedynie narciarze, którzy, gdy tylko pogoda się poprawi, będą mogli poszusować po świeżym puchu.

Zasypane śniegiem kurorty w AlpachZasypane śniegiem kurorty w Alpach

Obecnie aura jest wyjątkowo zdradliwa. Wciąż szaleją zamiecie śnieżne, podczas których porywy wiatru w partiach szczytowych Alp osiągają blisko 190 km/h. Najmocniej wieje na austriackim Patscherkofel i niemieckim Zugspitze. Gdy w górach sypie śnieg, w dolinach występują ulewy. W szwajcarskim Locarno spadło aż 170 mm, doszło do licznych zalań.

Niebezpieczna pogoda ma potrwać w regionie do końca tygodnia, choć prognozy nie wykluczają, że również początek przyszłego tygodnia będzie burzowy, deszczowy i wietrzny. To fatalne wieści zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Załamanie pogody w Europie. Są ofiary powodzi i wichur”

 1. no

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Co sobie ludzie zasiali to teraz zbierają – rozwiązłość, materializm, negatywne emocje / uczucia niższe, itp. materializują się ;]

  P.S. Zgnilizna tzw. zachodu zbiera żniwo.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Przepraszam, ale czy Twój komentarz ma coś wspólnego z jakąś energią negatywną wywołaną tym wszystkim, co wymieniasz (szczególnie mając na myśli „negatywne emocje / uczucia niższe”) w komentarzu i ta energia miałaby wywołać tą anomalię, czy to ja źle rozumiem ten komentarz… ?

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. very good ;]

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.