Na Ziemi kończą się surowce do utrzymywania życia

Szwajcarski bank HSBC, jeden z największych na świecie, w najnowszej nocie do klientów ostrzega: ani rządy, ani firmy nie są gotowe na zmiany klimatu. Na Ziemi bowiem zaczyna brakować surowców niezbędnych do utrzymywania życia i coraz bardziej prawdopodobne są ekstremalne zjawiska pogodowe.

Świat wykorzystał swój „budżet surowców naturalnych” na 2018 rok już… 1 sierpnia, wskazują analitycy HSBC w nocie do klientów. Oznacza to, że mieszkańcy Ziemi zużyli zasoby, teoretycznie mające wystarczyć na rok, w ciągu siedmiu miesięcy. Bank powołuje się przy tym na raport organizacji Global Footprint Network.

Zasoby naturalne Ziemi coraz mniejsze

„W naszej ocenie te odkrycia i wydarzenia pokazują, iż wiele biznesów i rządów nie jest przygotowanych na zmiany klimatu, a także że nie wykorzystują zasobów naturalnych w sposób efektywny” – zaznaczają analitycy banku.

GFN, by wyliczyć „budżet zasobów naturalnych” naszej planety, bierze pod uwagę zarówno zapotrzebowanie na surowce i zasoby naturalne – w tym jedzenie, lasy i towary morskie, jak i wpływ człowieka na środowisko w postaci np. emisji CO2. Specjalny algorytm ostatecznie szacuje, na ile zużyliśmy zasoby naturalne.

GFN określa przy tym tzw. „Earth Overshoot Day”, czyli dzień, w którym świat zużywa swoje roczne zasoby. Ta data przesuwa się z biegiem lat – powoli, ale nieustannie, od kiedy organizacja prowadzi badania. Jak informuje HSBC, w 1970 roku dzień ten wypadł 29 grudnia, a więc do 2018 r. data przesunęła się – wraz z zużyciem zasobów – o pięć miesięcy.

Bank prognozuje też, że coraz bardziej prawdopodobne stają się ekstremalne zjawiska pogodowe – w tym np. ogromne pożary na terenach państw skandynawskich, rekordy temperatur na całym świecie i klęski żywiołowe. HSBC zaznacza przy tym, iż naukowcy nadal pracują nad przewidywaniem konkretnych wydarzeń pogodowych, ale „ogólnie zgadzają się” co do tego, że ekstremalne zjawiska będą coraz silniejsze.

Przypomnijmy, że według najnowszych badań temperatury globalnie do 2100 roku będą o 15 proc. wyższe, niż zakładały najwyższe prognozy Międzyrządowego Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC – Intergovernmental Panel on Climate Change).

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
0284 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
0284
Gość
0284

Dla Polski są to same dobre nowiny. Osoby które mają umowy z gazownią powinny na ociepleniu klimatu zaoszczędzić rocznie 1500 do 3000 zł
Własny domek z fotowoltaiką też da radość i pozwoli zaoszczędzić tysiące złotóweczek.

Mogę wyrażać tylko zaniepokojenie gdy zabraknie internetu.Tego zasobu nie powinno nigdy zabraknąć