Monitoring Bezpieczeństwa Ziemi

Codzienna porcja informacji ze świata: Niewiarygodne, Kataklizmy,UFO, Zagrożenia dla Ziem, Trzęsienia Ziemi, Wojna…Zatrują rzekę Bug i powietrze w Polsce
zagrożenia

Zatrują Bug i powietrze na ścianie wschodniej Polski! Obok naszej granicy powstaje groźny zakład

Władze Białorusi pozwoliły Chińczykom wybudować wielką fabrykę akumulatorów koło Brześcia.

Jak donoszą białoruskie media niezależne, chiński inwestor iPower nie przejmuje się ani bezpieczeństwem, ani ochroną środowiska. Istnieje zagrożenie, że odpady produkcyjne i kwasy zatrują rzekę Bug po polskiej stronie granicy. W powietrze będą też trafiać tysiące kilogramów ołowiu z miliona produkowanych tam rocznie akumulatorów.

Zakład na terenie Wolnej Strefy Ekonomicznej “Brześć” ma powstać zaledwie kilometr od rzeki i tylko 700 metrów od zabudowań, w których mieszkają ludzie. Wcześniej ten region uchodził za bardzo czysty i zdrowy. Teraz się to skończy.

Białoruskie organizacje ekologiczne protestują i zebrały już 30 tys. podpisów pod petycją wzywającą do wstrzymania inwestycji wartej 20 mln USD. Do protestu okolicznych mieszkańców dołączyli lekarze z Brześcia, a nawet duchowni z miejscowych cerkwi.

zaklad_brzesc_ekologia

Zaniepokojeni są też polscy radni z Białej Podlaskiej i lubelski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – donosi Dziennik Wschodni. Jednak władze w Warszawie na razie milczą. Tymczasem chiński inwestor nie chce udostępnić ekologom żadnej dokumentacji technicznej budowanego zakładu.

Nie wiadomo więc jakie filtry powietrza ostaną zastosowane, w jaki sposób będą magazynowane odchody, jakie zastosowano procedury bezpieczeństwa w przypadku awarii. Rodzi to podejrzenia, że zakład jest z góry nastawiony na wydalanie odpadów do środowiska.

“Wystarczy, że parametry filtrów będą o zaledwie 0,2 proc. niższe i do środowiska przedostanie się dodatkowe 270 kg ołowiu rocznie – ostrzega niezależny ekspert ds. ekologii Jewgienij Łobanow cytowany przez Charter97 . Tymczasem produkcja akumulatorów ma ruszyć jeszcze w tym roku.

“Jestem lekarką i rozumiem jak poważne będą konsekwencje dla ludzkiego zdrowia. Szczególnie dla dzieci i dorosłych, którzy żyją w bezpośrednim sąsiedztwie tego zakładu. Także dla tych, którzy wypoczywają w pobliskich sanatoriach i jedzą żywność z tutejszych pól” – mówi Komsomolskiej Prawdzie Tatiana, która mieszka pod Brześciem.

Reporters.pl

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
SylwatekPutek zniszczy Rosje Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sylwatek
Gość
Sylwatek

A jak Chińczycy starali się u nas wybudować tą samą Fabrykę to wszystko było ok ?

Putek zniszczy Rosje
Gość
Putek zniszczy Rosje

Słabe, Białoruś to nasi bracia, i żadna propaganda nas nie skłóci.
A i widzę że ktoś tu się boi Chińczyków, i macie czego bo kicajskich okręgów coraz więcej. Może trzeba by już mapy Rosji zmienić trzeba.