Zbombardowali stare miasto sprzed 3 tys. lat

0
26
stare miasto Sana

W piątek celem nalotów koalicji dowodzonej przez Arabię Saudyjską walczącej z bojownikami Hutich stało się Stare Miasto w stolicy Jemenu, Sanie. Bomby o potężnej sile spadły na zabudowania trwającej od 3 tys. lat starówki. Wiele z nich – objętych ochroną i wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – runęło.

stare miasto Sana

stare miasto Sana

W wyniku nalotu zniszczona została część Starego Miasta w Sanie – podały miejscowe media, a za nimi zagraniczne agencje prasowe.

Budynki Starego Miasta runęły

Według kontrolujących stolicę Jemenu Hutich nalot rozpoczął się w godzinach porannych w piątek i doprowadził do śmierci co najmniej jednej, 6-osobowej rodziny, która mieszkała na Starym Mieście. Co najmniej pięć starożytnych budowli zostało zrównanych z ziemią, a wiele innych budynków uszkodzonych.

stare miasto Sana

stare miasto Sana

Stare Miasto w Sanie to jeden z najbardziej niezwykłych kompleksów budowlanych, jakie do tej pory się zachował. Większość stanowią budowle wzniesione setki lat temu – w większości z wypalanej gliny. Tak wyglądają setki budynków, placów, a także meczety, łaźnie i przecinające je chłodne uliczki dające schronienie przed pustynnym słońcem.

UNESCO – agenda ONZ dbająca o ochronę zabytków kultury na całym świecie – potępiła bombardowanie, wysyłając protest do Arabii Saudyjskiej.

Rozmowy pokojowe zakończą wojnę?

Koalicja państw arabskich na czele z Rihadem bombarduje cele szyitów z ruchu Hutich od prawie trzech miesięcy, próbując przywrócić władzę obalonemu prezydentowi Abd ar-Rabiemu Mansur al-Hadiemu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w konflikcie w Jemenie zginęło już ponad 2,5 tys. osób, a ponad 11 tys. zostało rannych.

W niedzielę w Genewie mają się rozpocząć rozmowy pokojowe w sprawie zakończenia wojny.

Jeszcze w maju prezydent Hadi, który w obliczu rebelii w swym kraju uciekł do Arabii Saudyjskiej, nalegał, by Huti złożyli broń, zanim przystąpią do jakichkolwiek rokowań, później jednak zadeklarował gotowość do rozmów. W połowie maja Huti oświadczyli, że popierają zaproponowane przez ONZ rozmowy pokojowe i są gotowi do dialogu.

Autor: adsomtom / Źródło: Reuters, tvn 24

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o