Zbrojna interwencja Rosji na Ukrainie – Krym: Rosyjscy żołnierze zajęli lotnisko wojskowe w Sewastopolu

Rosyjscy żołnierze zajęli wojskowe lotnisko w Sewastopolu, na Krymie – poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Ze źródeł wojskowych, do których dotarła agencja, wynika że oddział ma za zadanie bronić portu lotniczego przed przyjazdem „bojowników”.

Wojskowi opanowali lotnisko Belbek – dodaje agencja.

Rosyjscy żołnierze zajęli lotnisko wojskowe w Sewastopolu

Żołnierze ubrani są w kamizelki kuloodporne i hełmy. Agencja Interfax podała, że mają oni wsparcie transporterów opancerzonych. Według źródeł Interfaksu, żołnierze udali się tam, by zatrzymać loty myśliwców. HH

Z wojskowej części lotniska Belbek korzysta 204 Brygada Lotnictwa Taktycznego, w której latają MiGi29.
W Sewastopolu stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska.
Wcześniej grupa około 50 uzbrojonych ludzi w wojskowych mundurach bez dystynkcji opanowała w nocy z czwartku na piątek lotnisko w Symferopolu, stolicy autonomicznego Krymu. Napastnicy najpierw weszli do budynku terminala krajowych połączeń lotniczych, po czym opanowali resztę lotniska. Obecnie patrolują teren wokół portu lotniczego, który – jak powiedział przedstawiciel administracji – „funkcjonuje normalnie”.

Rosyjscy żołnierze zajęli lotnisko wojskowe w Sewastopolu

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow ocenił wydarzenia na krymskich lotniskach jako „zbrojną interwencję i okupację”. Dodał, że jest to pogwałcenie międzynarodowych porozumień i norm. Jednocześnie zaapelował o podjęcie rozmów.

Rosyjscy żołnierze zajęli lotnisko wojskowe w Sewastopolu
Arsen Awakow na swoim profilu na Facebooku określił napastników jako żołnierzy rosyjskiej marynarki wojennej. Zaznaczył, że jest to prowokacja, która może doprowadzić do przelewu krwi. Szef ukraińskiego MSW potwierdził także, że zajęto lotnisko wojskowe w Sewastopolu leżące nieopodal bazy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Według Awakowa, również ten port zajęli rosyjscy żołnierze marynarki wojennej.

Rosyjscy żołnierze zajęli lotnisko wojskowe w Sewastopolu

Od kilku dni integralność terytorialna Ukrainy stoi pod znakiem zapytania. Wczoraj władze Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiły, że 25 maja odbędzie się tam referendum w sprawie „rozszerzenie autonomii republiki”. W praktyce może to oznaczać przyłączenie tego obszaru do Rosji.

Wczoraj nad ranem również w Symferopolu nieznani dotąd sprawcy przejęli gmach parlamentu i rady ministrów, a następnie zawiesili na maszcie rosyjską flagę. Ukraińskie media twierdzą, że zrobiła to samoobrona rosyjskojęzycznych mieszkańców Krymu.

źródło: PAP/IAR

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.