Zdjęcia satelitarne przed i po erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach

Nowe zdjęcia satelitarne dostarczone przez Associated Press pokazują, w jaki sposób lawa wpłynęła na wyspę w porównaniu do zdjęć satelitarnych sprzed prawie roku.

Przed i po zdjęciach satelitarnych erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach

Przed i po zdjęciach satelitarnych erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach

Przed i po zdjęciach satelitarnych erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach

W poniedziałek lawa dotarła do elektrowni geotermalnej. Obiekt został natychmiastowo zamknięty, by zapobiec niekontrolowanemu wydobyciu się toksycznych gazów.

Ze względu na erupcje statki wycieczkowe zrezygnowały czasowo z cumowania na Big Island. Od 3 maja, kiedy zaczęły występować erupcje, liczba rezerwacji w hotelach na wyspie spadła o połowę.

Zamknięcie głównej atrakcji turystycznej tej zamieszkanej przez ok. 200 tys. osób wyspy – Parku Narodowego Wulkany Hawaii, na terenie którego znajduje się Kilauea – kosztuje Big Island 166 mln dolarów – podkreślają władze parku.

Wzmożona aktywność wulkanu Kilauea utrzymuje się od początku maja. Po serii trzęsień ziemi na wschodnich stokach Kilauea pojawiło sił kilkanaście szczelin, z których zaczęła się wydobywać lawa. Od początku erupcji ewakuowano ponad 2 tys. mieszkańców zagrożonych okolic.

W 1955 roku seria erupcji wulkanu Kilauea trwała 88 dni.

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o