Zegar zagłady: koniec świata jest blisko 23:57

Widmo zagłady przybliżyło się w ciągu ostatnich trzech lat z powodu ocieplającego się klimatu, a także ryzyka użycia broni nuklearnej i toczących się konfliktów na świecie. Naukowcy przesunęli wskazówki na zegarze zagłady o 2 minuty a zegar wskazuje teraz godzinę 23:57 Zegar, który liczy sobie 68 lat wskazuje wskazuje trzy minuty przed północą. Oznacza to, że ryzyko nadejścia katastrofy jest nadzwyczaj wysokie. Przesunięcie wskazówki odzwierciedla krytyczne spojrzenie naukowców na ostatnie działania światowych liderów i niepokój o perspektywy ich obywateli.

Największe zagrożenia świata

Największymi zagrożeniami przez które godzina na zegarze zagłady została przesunięta jest wyścig zbrojeń, dążenie wielu państw do uzyskania broni masowego rażenia, ocieplenie klimatyczne, szerzący się terroryzm, działania zbrojne na świecie a także widmo nadchodzących konfliktów międzynarodowych – tłumaczy dla brytyjskiego dziennika Kennette Benedict, dyrektor wykonawcza zespołu naukowców odpowiedzialnego za zegar. Dodaje, że liderzy nie potrafili zareagować adekwatnie na groźbę katastrofy, a ich niemoc naraża każdego mieszkańca planety.

Emisja gazów cieplarnianych od lat 90 dwukrotnie się zwiększył, nakłady przeznaczone na pozyskiwanie paliw kopalnych wciąż sięgają 660 mld funtów rocznie. Tymczasem zmiana klimatu i anomalia jakie odnotowujemy mogą spowodować zniszczenie systemu ekologicznego, na którym polega ludzkość  i zagrozić naszemu bezpieczeństwu.

W kwestii bomby nuklearnej od czasu zakończenia zimnej wojny przeważał optymizm, który znacząco osłabł w związku z programami modernizacji broni i zaniechanymi programami rozbrojeń – wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Sharon Squassoni, członkini komitetu.

Zegar zagłady jest określany mianem barometru

Został stworzony przez zespół składający się m.in. z 17 laureatów Nagrody Nobla. Ostatnie zmiana jego godziny jest dziewiętnastym przestawieniem jego wskazówek w historii. Kiedy pojawił się w 1947 roku, w reakcji na bombardowania Hiroszimy i Nagasaki, został ustawiony na siedem minut przed północą. Ostatnio zbliżył się do dwunastej trzy lata temu wśród obaw podobnych do dzisiejszych.

„The Independent” Przypomina, że zegar wskazywał obecna godzinę tylko w latach osiemdziesiątych kiedy napięcie między USA a ZSRR osiągnęło apogeum. Najbliższą godziny 24 zegar wskazywał w 1953 roku kiedy Stany Zjednoczone zainteresowały się bombą wodorową, znacznie potężniejszą od broni nuklearnej – wybiła wtedy na nim godzina 23:58 Wskazówka oddaliła się od północy na 17 minut w 1991 roku, kiedy po dekadach zimnej wojny rozpoczęła się faza rozbrojeń.

Ludzkość w dzisiejszych czasach nie zmierza w dobrym kierunku a trzeba wziąć pod uwagę, że w przyszłości będą pojawiały się coraz to nowsze i groźniejsze zagrożenia.

Wybicie godziny 24:00 jest coraz bliżej

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Zegar zagłady: koniec świata jest blisko 23:57”

 1. co za bzdura z tym zegarem i wskazowkami, wszyscy myslacy ludzie na tej Planecie widza co sie dzieje, wiec nie potrzeba mowic o jakims tam zegarze, naukowcach z nagroda Nobla, bo bez tego Nobla widac, ze swiat zmierza do unicestwienia, a kiedy to nastapi tego zaden zegarek nie powie

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Dokładnie to wie tylko sam Bóg oczywišcie mogą być przepuszczenia ale piszecie tu tak jakby to była prawda chociaż nikt tego niewie

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 2. Zacznę się ekscytować jak będzie za minutę północ ;]

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.