Niedługo zielona kometa przeleci obok Słońca. W Polsce będzie widoczna gołym okiem

Kometa C/2017 S3 PANSTARRS
Kometa C/2017 S3 PANSTARRS

Astronomowie donoszą o zielonej komecie, która z olbrzymią prędkością zbliża się do Słońca. W połowie sierpnia, gdy znajdzie się najbliżej Ziemi, może być na tyle jasna, abyśmy mogli ją podziwiać gołym okiem.

Aktualne położenie komety C/2017 S3 względem Układu Słonecznego. Fot. JPL / HORIZONS
Aktualne położenie komety C/2017 S3 względem Układu Słonecznego. Fot. JPL / HORIZONS

C/2017 S3 znajduje się w odległości 120 milionów kilometrów od Słońca i zbliża się do niego z zawrotną prędkością 170 tysięcy kilometrów na godzinę. 15 sierpnia kometa znajdzie się w najbliższym Słońcu punkcie, który będzie od niego odległy o 30 milionów kilometrów. Odległość od Ziemi będzie jeszcze większa, a to oznacza, że nie ma dla nas żadnego zagrożenia.

Wciąż nie wiemy czy kometa zdoła do tego czasu przetrwać. Jeśli tak, to jest spora szansa na to, że będzie widoczna gołym okiem m.in. z terytorium Polski. Modele komputerowe prognozują, że osiągnie ona jasność 2 magnitudo, a więc całkiem przyzwoitą. Nie będzie aż tak jasna, jak Wenus, Mars czy Jowisz, ale widoczna nawet w obszarów miejskich.

Oczywiście są to tylko przewidywania, a to oznacza, że kometa może nas jeszcze mile zaskoczyć bardzo dużą jasnością. To jednak okaże się w sierpniu, gdy będziemy dysponować większą ilością danych i kolejnymi obserwacjami. Trzymajmy kciuki, bo możemy mieć piękny, zielony spektakl na koniec wakacji.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o