Ziemia doświadczyła 12 mega erupcji wulkanicznych w przeciągu 16 milionów lat

W ciągu ostatnich 16 milionów lat seria potężnych erupcji wulkanicznych zmieniała krajobraz południowego stanu Idaho, osiągając ciepło bardziej intensywne niż produkowane przez Yellowstone.

 

Zespół naukowców wskazał dowody na Cassia Hills z 12 wcześniej nieodkrytych erupcji, gdzie ziemia nadal posiada złoża magnetyczne, mineralogiczne i właściwości chemiczne.
Te katastrofalne wybuchy pochodzą z różnych źródeł, wszystkie miały miejsce w odcinku głębokiego basenu wulkanicznego.

wulkany

Prace, przez Thomasa R. Knotta oraz zespołu naukowców, odkryły dowody starożytnych erupcji, które spaliły ziemię od Oregonu w kierunku Yellowstone. Eksperci twierdzą, że te wydarzenia w epoce połowy miocenu były cieplejsze i prawdopodobnie bardziej częstsze niż erupcje Yellowstone pozostawił głęboki wulkaniczny basenu wzdłuż Snake River Plain.

W 1,9-km grubym Cassia Formation zespół znalazł dowody na 12 dużych erupcji wulkanicznych. Wybuchy te wynikały z różnych źródeł, a osady w obszarze ujawniają unikalne właściwości w polu, geochemii, mineralogii, geochronologii i paleomagnetologii.

Wybuchy, które miały miejsce między 11,3 a 8,1 mln lat temu, pozostawiły ogromne ilości osadów i opadłego popiołu. Korzystając z tych informacji, naukowcy odkryli, że jedni z tych wydarzeń, erupcja Castleford Crossing sprzed około 8,1 miliona lat temu, była „supererupcją”.

Składniki w osadach ujawniają trzy tendencje w kierunku mniej ewoluującej kompozycji od nagłych zwrotów do bardziej rozwijającego się tworu. Badacze sugerują, że każde z tych cykli rejestruje odnowę interpolacji typu „gorących punktów” aktywności wulkanicznej, która pochodzi z wewnątrz płyt tektonicznych. To mogło mieć miejsce tylko wtedy, gdy płyta północnoamerykańska przenosiła się na zachód, przechodząc przez gorący punkt Yellowstone. Podczas tych cyklów, naukowcy odkryli wzrost bazaltowej magmy z płaszcza Ziemi.

Podczas przebiegu wielu erupcji aktywność spowodowała, że skorupa Ziemi obniżyła się o ponad trzy kilometry, różnicując ten obszar od dzisiejszej bardziej podwyższonej Wyżyny Yellowstone.

W artykule naukowcy twierdzą, że odkrycia ujawniają „jedno z największych następstw wulkanicznych z okresu połowy miocenu w rejonie Snake River”, a wybuchy mogły być porównywalne do tych z Yellowstone.

wulkanyTUTAJ można śledzić to co się dzieje z superwulkanem Yellowstone

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o