Ziemia jest płaska?! Udowadniamy, że nie jest

płaska ziemia

Ziemia nie jest płaska, to wiedzą nawet dzieci. Nie potrzeba zakrojonych na wysoką skalę obserwacji, żeby to potwierdzić. Ale wystarczy przejrzeć fora internetowe by stwierdzić, że wątpiących nie brakuje. Oto poradnik w sam raz dla nich.

Koncepcja, że Ziemia wcale nie jest płaska, pojawiła się ponad 2500 lat temu, a już w średniowieczu mało kto z wykształconych ludzi wierzył, że mogłoby być inaczej.

Dziś tym bardziej trudno ten fakt w jakikolwiek sposób podważać. Jednak… Wciąż istnieją pewne jednostki wychodzące przed szereg, dzielnie przeciwstawiając się miliardom. Wystarczy przytoczyć przypadek rapera B.o.B.
„Dwa miasta są od siebie oddalone o 16 mil, a jednak stoją w jednej linii. I gdzie niby jest to słynne zakrzywienie Ziemi? Wyjaśnijcie” – napisał. Raper postanowił zorganizować nawet zbiórkę pieniędzy na wystrzelenie satelity, mającego dowieść jego racji.

No cóż, dowody można uzyskać w inny sposób, w niektórych przypadkach nawet nie wychodząc z domu.

1. Popatrz na Księżyc

Co wspólnego ma Księżyc z teorią płaskiej Ziemi? To, że jego obserwacje mogą tę tezę z łatwością obalić. Wystarczy obserwować cykliczność, czyli zmiany faz naszego satelity. W starożytności było to zagadką na przykład dla Greków.
Do jednych z najbardziej dociekliwych można zaliczyć Arystotelesa. Zauważył, że w trakcie zmian faz Księżyca pada na niego zaokrąglony cień. Pochodzi on od Ziemi, znajdującej się między swoim satelitą, a Słońcem. Nie ma więc wątpliwości, że nasza planeta musi być kulą, a dokładniej – geoidą.

2. Statki i horyzont

Jeżeli kiedykolwiek patrzyłeś na horyzont spacerując po plaży, mogłeś zauważyć ciekawe zjawisko – zbliżające się statki nie tylko „pojawiają” się na morzu, lecz wydają się z niego „wynurzać”.
Podobny przykład – wyobraź sobie mrówkę chodzącą po powierzchni pomarańczy, w zasięgu twojego wzroku. Kiedy patrzysz na czubek owocu, zobaczysz, że ciało mrówki powoli pojawia się znad „horyzontu”, nie jest ona widoczna przez cały czas, jak miałoby to miejsce, gdyby cytrus był płaski.

Mrówka chodząca po powierzchni pomarańczy
Mrówka chodząca po powierzchni pomarańczy

3. Konstelacje gwiazd

Takie obserwacje po raz pierwszy zostały wykonane przez Arystotelesa. Patrząc na różne konstelacje zauważył ich pozorny ruch na niebie, a w konsekwencji tego znikanie za horyzontem.

Po powrocie z podróży do Egiptu Arystoteles zapisał: „są gwiazdy widoczne w Egipcie i… Cyprze, których nie widać w położonych dalej na północ regionach”. To zjawisko może być wytłumaczone tylko wtedy, kiedy ludzie obserwują gwiazdy z poziomu okrągłej powierzchni, jak kontynuował uczony. Zakładał również, że sfera Ziemi nie jest dużych rozmiarów – inaczej efekt nieznacznej zmiany położenia obserwatora nie byłby tak oczywisty.

Im dalej odejdziesz od równika, tym szybciej znane ci konstelacje będą z czasem znikać za horyzontem, będąc zastępowanymi przez inne gwiazdy. Coś takiego nie wydarzyłoby się, gdyby Ziemia była płaska.

Pole widzenia na kulistej powierzchni
Pole widzenia na kulistej powierzchni

4. Zegar słoneczny

Jeżeli wbijesz patyk w ziemię, rzuci on cień. Cień będzie poruszał się wraz z mijającym czasem. W ten sposób funkcjonują na przykład zegary słoneczne. Jeżeli Ziemia byłaby płaska, wtedy dwa patyki postawione w dwóch różnych miejscach rzucałyby dokładnie taki sam cień. Wniosek jest prosty – ziemia musi być okrągła.
Na podstawie tego eksperymentu żyjący w starożytności Eratostenes dość dokładnie wyliczył obwód naszej planety.

Cienie rzucane na płaskiej powierzchni
Cienie rzucane na płaskiej powierzchni

5. Im wyżej, tym dalej

Powszechne uważa się, że zasięg wzroku jest zależny od wysokości, na jakiej się znajdziemy. Krótko mówiąc – im wyżej wejdziesz, tym będziesz widzieć dalej położone miejsca. Zazwyczaj wiążemy to z przeszkodami stojącymi w zasięgu naszego wzroku, ograniczającymi widok – domami, drzewami itp. Ale to nie do końca prawda.

Powierzchnia, którą jesteśmy w stanie zaobserwować, również różni się w zależności od tego, czy znajdujemy się na podłożu płaskim czy kulistym. Z tego pierwszego zawsze zobaczymy mniej niż z drugiego.

6. Hen daleko samolotem

Jeżeli kiedykolwiek leciałeś samolotem, szczególnie na dalekich dystansach, mogłeś zauważyć dwa interesujące fakty na temat samolotów i Ziemi.

Po pierwsze – samoloty mogą przemieszczać się po względnie prostej linii przez długi czas, nie dolatują do żadnej „krawędzi” czy „końca” czegokolwiek. Pomijając aspekt ograniczonych zasobów paliwa, mogłyby oblecieć Ziemię dookoła.

Druga obserwacja jest jeszcze łatwiejsza – zwyczajnie, wyglądając za okno lecąc nad oceanem widać, że horyzont jest zaokrąglony.

7. Nie jesteśmy inni

Ziemia różni się od innych planet, to prawda, jednak są takie cechy, które charakteryzują wszystkie.
Innymi słowy: skoro odkryliśmy tyle planet, w różnych lokalizacjach i biorąc pod uwagę różne kryteria są one do siebie podobne, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dotyczy to również naszej planety. Wszystkie przeprowadzone przez nas obserwacje pokazały, że planety są kuliste

W 1610 roku Galileusz zaobserwował, że satelity Jowisza obracają się wokół niego. Opisał je jako „małe planety obracające się wokół większej”. Zobaczył również, że inne ciała niebieskie (Jowisz, Neptun, a później również Wenus) są krągłe i wszystkie krążą wokół Słońca.

8. Istnienie stref czasowych

Podczas gdy w Warszawie jest godzina 17, Słońce zmierza ku zachodowi, w Nowym Jorku mamy wtedy 11, czyli Słońce znajduje się w prawie najwyższym punkcie, jaki osiągnie tego dnia. W Pekinie zaś panuje ciemność, a na zegarkach widnieje godzina 23. Czemu zrobiło się ciemno?

Można to wytłumaczyć jednym krótkim zdaniem – Ziemia jest okrągła i krąży wokół własnej osi. Jeżeli w jednym miejscu świata jest jasno to po przeciwnej – ciemno.

Jeżeli Słońce byłoby umieszczone w specyficzny sposób – żeby w danym momencie oświetlało na płaskiej powierzchni tylko jeden fragment, tak czy siak widzielibyśmy naszą gwiazdę z każdego miejsca. Nawet kiedy nie znajdowałaby się ona bezpośrednio nad naszymi głowami. Jak wiadomo, taka sytuacja się nie zdarza, słońce zawsze znika za horyzontem o określonej godzinie. Jaka jest tego przyczyna? Kulistość!

U nas dzień, gdzie indziej noc - kolejny dowód na kulistość Ziemi
U nas dzień, gdzie indziej noc – kolejny dowód na kulistość Ziemi

9. Wyraża więcej niż tysiąc słów

Na koniec – ostatni dowód, ale nie najmniej ważny. Wręcz przeciwnie – to właśnie ta „obserwacja” stanowi niezbyty dowód na kulistość Ziemi.

W ciągu 60 lat eksplorowania kosmosu, wysłaliśmy w kosmos satelity, sondy oraz oczywiście ludzi. Dzięki temu otrzymaliśmy mnóstwo zdjęć przedstawiających naszą planetę. Czemu, nawet jakby się bardzo chciało, nie da się zaprzeczyć, Ziemia na nich je sferyczna. Jak to mówią – obraz wyraża więcej niż tysiąc słów.

Ocena: 2.4. Przez 14 osób.
Proszę Czekać...

11 thoughts on “Ziemia jest płaska?! Udowadniamy, że nie jest”

 1. Co za gówniany artykuł. Nawet rzetelnego argumentu.

  Ocena: 3.0. Przez 4 osoby.
  Proszę Czekać...
 2. Do autora tekstu, ten artykuł chyba na kolanie był pisany. NASA sama potwierdza ze mają jedno pseudo do tego czarno biale zdjęcie ziemi. Tak dzieci również wiedzą że galaktyki są bajecznie kolorowe, a okazuje się ze nie NASA koloruje i nadaje barwy bo inaczej wyglądały by jak białe centki na czarnym tle. Co do horyzontu to mały eksperyment będąc nad morzem widząc odplywajacy statek jeśli zniknie wam za,, horyzontem,, wejście lornetkę lub tel z dobrym zoomem i co nagle lornetka wyprostować wam horyzont?

  Ocena: 4.3. Przez 6 osób.
  Proszę Czekać...
 3. Ziemia jest płaska… A myślałem że to afrykance polujące na wampiry są ciemna masa a tu taka niespodzianka…

  Ocena: 3.3. Przez 7 osób.
  Proszę Czekać...
 4. 1). Skoro ziemia jest globem to:
  A) jakim cudem nie ma zmienności grawitacji pomiędzy biegunami których obwód wynosi od 4000-1km a równikiem który wynosi 42000km skoro obrót wokół własnej osi wynosi dla obu sfer 24H?
  B) Czemu nie czuć zmiany prędkości pomimo że człowiek odczuwa przyspieszenie już od 5km/h a różnica przyśpieszenia pomiędzy punktami na równiku (1754km/h) a biegunami (181km/h i mniej) już nie?
  C) Czemu żyroskop na pokładzie samolotu który jest urządzeniem mechanicznym nie koryguje lotu po odległości około 300 kilometrów o 1°? Inaczej po trasie około 7000km wylatywałby na orbitę .
  D) Czemu pojawiają się nieścisłości dotyczące tras przelotów wspólnotowych ?
  E) Czemu względnie teori obrotu ziemi samoloty przy lądowaniu nie korygują trasy poprzez położenie geograficzne danego punktu i prędkością obrotu ziemskiego .
  F) Okazuje się że obiekty znikające za horyzontem (prawdopodobnie najstarszy i natwardszy dowód globu) dzięki obiektywną z wysokim przybliżeniem są dokładnie widoczne
  Nasze oko ma ograniczenie do 3km po kącie piramidalnym dlatego wszystko co jest najdalsze odległości po płaszczyźnie znika z pola widzenia .

  Mógłbym tak wymieniać , ale nie chce mi się i nie mam na to czasu .
  Powiem tylko że to teoria heliocentryzmu jest idealna dla dzieci czy też dla ludzi nie korzystających z logicznego myślenia , bo wystarczy zastanowić się nad prostymi aspektami życia i skolidować z teorią globu a okaże się że powstaną najróżniejsze paradoksy .
  Na koniec dodam że względnie wokół ziemi krąży około 30tyś satelita i względnie około od 1 do 3 satelit powinno być widoczne co minutę na tle księżyca . Ludzie oglądają księżyc godzinami poprzez teleskopy a nikt takowej nie widział , gdzie trzeba pamiętać ze niektóre z nich mają rozpiętość skrzydeł do 20M…

  Przykro mi że ta strona coraz bardziej okazuje się mało kompetentna a wiedza osób piszących artykuły jest ograniczona.
  Mam nadzieje że się to zmieni, a nadzieja nie będzie płonna.

  Pozdrawiam
  Roke Valar

  Ocena: 4.1. Przez 16 osób.
  Proszę Czekać...
  1. Jeszcze przy okazji proszę zapoznać się z projektem płaskiej ziemi , a większość tych ” rozwiązań” potwierdzających kulistość ziemi zostanie wyjaśniona i to bardziej logicznie niż na globie .
   Człowiek jest baranem wierzącym we wszystko co społeczeństwo podsunie mu pod nos , wierząc że to prawda , nie korzystając w ogóle z tego co rozum podsuwa . Są filmy na yt z lotu balonem do stratosfery gdzie ukazana jest płaskość ziemi , ktoś powie że są takie które ukazują kulistość. Popatrzcie uważnie, w momencie obrotu kamery , kamera pokaże nawet wklęsłą. A to za sprawą obiektywu fish eye. Okłamują was i to nawet to takiego momentu że mimo iż fakty uderzają prosto w twarz i tak stoicie po stronie kłamstwa stworzonego przez masonów którzy śmieją wam się w twarz wpisując w swoje logo perspektywę. Nazywając siebie iluminus którzy zaciemniają właśnie prawdę i perspektywę wciskając wam kłamstwo poprzez czarne lustro . A wy wolicie innych nazywać ciemną masą. Śmiać mi się chce z tego jak człowiek jest głupi i naiwny….

   Ocena: 4.3. Przez 10 osób.
   Proszę Czekać...
   1. O matko, tylko zostaw te teorie dla siebie jeśli nie chcesz zostać wyśmiany i wykluczony z życia społecznego.. 😀 Ludzkość cofa się w rozwoju.

    Ocena: 2.1. Przez 11 osób.
    Proszę Czekać...
    1. Zazwyczaj tak robię. Lecz jeśli ktoś pisze artykuł uderzając w moje wierzenia i tryb logicznego myślenia , nie potrafię przejść obojętnie. I tak , pomimo iż mówisz to z sarkazmem to ludzkość cofa się w rozwoju , wierząc faryzeuszą i uczonym w piśmie , nie wymagając dowodów potwierdzających ich tezę tylko idąc ślepo za tym co powiedzą… „No bo przecież to uczony….” A kto uczy tego uczonego i jego nauczyciela ?? Doświadczenie?? Nie sądzę… Więc jeśli wolisz wierzyć im , zamiast zainwestować swój czas na poszukiwanie prawdy i zastanowienie się nad logicznym rozwiązaniem to gratuluję… Nie trzeba być uczonym aby myśleć samoistnie . Wystarczy nie być głupim . A na społeczeństwo tępych baranów nie ma rady . Więc wolę być czarna owca jak przebywać z idiotami i ślepymi głupcami . „Pomimo że słyszą , są głusi, pomimo że widzą ,są ślepi. ”
     Pozdrawiam

     Ocena: 5.0. Przez 2 osoby.
     Proszę Czekać...
 5. Fazy księżyca nie są spowodowane cieniem ziemi, tylko kątem oświetlenia księżyca przez słońce.

  Ocena: 3.6. Przez 5 osób.
  Proszę Czekać...
 6. Pokaż jedno autentyczne zdjęcie Ziemi z kosmosu.

  Ocena: 4.7. Przez 15 osób.
  Proszę Czekać...
  1. zrub balon z kamera i masz

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
  2. Takich zdjęć są miliony – w archiwach NASA, choć dla Ciebie to żadna pociecha, bo powiesz, że każde jest sfałszowane…

   Zdjęcia Ziemii są robione co parę godzin.

   Tu masz wytłumaczone ską są te zdjęcia; https://youtu.be/SC9ybxMDGlE?t=3m59s

   A tu masz te zdjęcia (strona, zdjęcia do porobrania): https://epic.gsfc.nasa.gov

   Ocena: 1.0. Przez 2 osoby.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.