Ziemia mocno drży i wybuchają wulkany. Co się dzieje?

Ziemia mocno drży i wybuchają wulkany. Co się dziejeNaukowcy obserwują wzmożoną aktywność sejsmiczną, która jest zarówno przyczyną, jak i źródłem wzrostu aktywności wulkanicznej. W ciągu doby doszło do trzech potężnych trzęsień ziemi, zaczęły się też uaktywniać groźne wulkany. Jaka jest tego przyczyna?

Cała seria silnych trzęsień ziemi rozpoczęła się dokładnie przed tygodniem, gdy w poniedziałek (18.08) wstrząs o magnitudzie 6.2 nawiedził pogranicze Iraku i Iranu. W ciągu tygodnia odnotowano łącznie 9 wstrząsów powyżej magnitudy 5.0, które za każdym razem powodowały zniszczenia.

Według ostatnich danych irańskich władz, we wstrząsach zostało już rannych 415 osób, a 17 tysięcy domów uległo uszkodzeniu lub zniszczeniu. Wstępne szkody materialne w samej infrastrukturze są szacowane na co najmniej 50 milionów dolarów.

Trzęsienie ziemi w Chile

Jednak wstrząsy w Iranie były tylko zapowiedzią tego, co stało się w ciągu ostatniej doby. W obu Amerykach doszło do trzech potężnych trzęsień. Pierwsze z nich nawiedziło w nocy z soboty na niedzielę (23/24.08) czasu polskiego, okolice Valparaíso w Chile w Ameryce Południowej.

Wstrząs o magnitudzie 6.4 spowodował przerwy w dostawach prądu dla 100 tysięcy gospodarstw domowych, a także liczne osunięcia ziemi, w wyniku których ranne zostały co najmniej 2 osoby, w tym dziecko. Jako, że epicentrum trzęsienia znajdowało się pod powierzchnią ziemi, tym razem nie było zagrożenia tsunami.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

W niedzielę (24.08) koło południa czasu polskiego nastąpił kolejny wstrząs, tym razem w Ameryce Północnej. Trzęsienie o magnitudzie 6.1 dotknęło północne brzegi Zatoki San Francisco i okolice. Najbardziej ucierpiało miasto Napa oraz przedmieścia. Tak silnego wstrząsu nie notowano w tej części stanu od równo 25 lat.

trzęsienie ziemi Kalifornia

Ostatnie raporty służb publicznych mówią o 172 rannych, w tym 6 w bardzo ciężkim stanie. Naruszona została konstrukcja około 15 budynków, w tym jednego z najstarszych w mieście, gdzie mieścił się dawniej sąd oraz biblioteka Goodmana.

trzęsienie ziemi Kalifornia

Gruzowiska zatarasowały kilka ulic. Niektóre drogi trzeba było zamknąć, ponieważ pojawiły się na nich wybrzuszenia i pęknięcia. Pogotowie gazownicze otrzymało ponad 100 wezwań do rozszczelnionej instalacji. Wybuchło sześć pożarów domów…

Trzęsienie ziemi w Peru

To jednak nie był koniec. Minionej nocy doszło do kolejnego trzęsienia, najsilniejszego z całej serii, ponownie w Ameryce Południowej. Tym razem wstrząs o magnitudzie 6.9 dotknął Peru. Na szczęście miał miejsce w słabo zaludnionym obszarze. Władze informują o około 20 uszkodzonych domach i jednym całkowicie zniszczonych. Doszło też do kilku niegroźnych osunięć ziemi na drogi. Nikt jednak nie został ranny.

Bardarbunga na skraju erupcji

Seria trzęsień ziemi nawiedza również Islandię, gdzie jest zapowiedzią rychłej erupcji wulkanu Bardarbunga. W sobotę (23.08) wulkanolodzy ogłosili czerwony, najwyższy stopień ostrzeżenia przed erupcją wulkanu. Zamknięto w związku z tym ruch lotniczy na obszarze prawie 50 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Ewakuowano turystów oraz mieszkańców, którzy u podnóży wulkanu mają swoje domy letniskowe. Zamknięto też drogi dojazdowe w rejon wulkanu. Po kilku silnych wstrząsach, doszło do emisji popiołu, ale poniżej czapy lodowca Vatnajokull. Jak twierdzą naukowcy, nie doszło do znacznego roztopienia się lodu, stąd też popioły nie były widoczne na powierzchni.

bardardbunga wulkan

W niedzielę (24.08) aktywność wulkanu lekko się obniżyła, co skłoniło badaczy do obniżenia stopnia ryzyka erupcji z czerwonego, najwyższego, do pomarańczowego, tym samym przywracając ruch lotniczy. Naukowcy ostrzegają, że nie oznacza to wcale iż erupcja nie stanowi już zagrożenia.

Wręcz przeciwnie, wciąż jest niebezpieczna i może nastąpić nawet w ciągu kilku dni. Nie wiadomo jednak jaka będzie jej siła. Może to być słaba erupcja lub też tak potężna, jak wiosną 2010 roku, gdy wybuchał wulkan Eyjafjallajökull.

Rośnie aktywność wulkanu Mayon

Bardarbunga to nie jedyny wulkan, który może sparaliżować ruch lotniczy w olbrzymiej skali. Podwyższoną aktywność zachowuje nadal wulkan Mayon na Filipinach.

mayon wulkan Filipiny

Ogłoszono tam drugi stopień zagrożenia w 5-stopniowej skali. Mayon jest odpowiedzialny za śmierć ponad 1,5 tysiąca osób podczas swoich 40 erupcji na tle ostatnich czterech stuleci.

Księżyc zbliża się do nowiu

Co powoduje zwiększającą się aktywność sejsmiczną i wulkaniczną? Tego naukowcy nie są w stanie w pełni wyjaśnić. Najnowsze teorie mówią o zmianach w polu grawitacyjnym Ziemi, wywołanych np. położeniem Księżyca.

Księżyc zbliża się do nowiu

Największe są one w okolicach pełni i nowiu, a także w mniejszym stopniu podczas pierwszej i ostatniej kwadry. Dzisiaj o godzinie 16:13 będzie miał miejsce nów Księżyca, a to oznacza, że nadchodzące godziny mogą nie być spokojne dla mieszkańców najróżniejszych zakątków planety.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Ziemia mocno drży i wybuchają wulkany. Co się dzieje?”

  1. Jak to co się dzieje? To oznaki 3 wojny światowej!

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.