Ziemia pędzi z prędkością ponad 1600 km/h

Ziemia kręci się wokół własnej osi z prędkością 465 metrów na sekundę. To niewyobrażalna prędkość, tylko dlaczego my jej nie odczuwamy? Sedno tkwi w naturze naszej planety i całego kosmosu.

Ziemia_z_kosmosu

Na równiku prędkość obrotu naszej planety wokół własnej osi jest dużo większa niż na umiarkowanych szerokościach geograficznych. Na biegunach wynosi zero. Ruch obrotowy to nic innego jak siła odśrodkowa. Dlatego im dalej znajduje się punkt od centrum (w naszym przypadku środka Ziemi), tym z większą prędkością się on porusza w przestrzeni kosmicznej.

Ponad 1600 km/h

Na równiku, czyli w najdalej położonych miejscach na powierzchni Ziemi od wnętrza planety, prędkość wynikająca z siły odśrodkowej wynosi ponad 1600 km/h (ok.465 m/s). Tak szybko poruszamy się i zmieniamy swoje położenie w przestrzeni kosmicznej. Dlaczego więc tego nie odczuwamy? Żeby to zrozumieć najlepiej przytoczyć przykład podróżowania samolotem.

Punkt odniesienia

Gdy maszyna porusza się ze stałą prędkością na jednej wysokości bez problemu można chodzić wewnątrz kabiny. Nie odczuwamy żadnego ruchu, nic nie wywiera na nas żadnej siły, mimo to poruszamy się względem powierzchni Ziemi ze znaczną prędkością. Wszystko co znajduje się wewnątrz samolotu jest w ruchu, ale dlatego, że my poruszamy się z tą samą prędkością, nie dostrzegamy tego. Naukowcy tłumaczą, że takie same podłoże ma fakt, iż nie odczuwamy ruchu obrotowego Ziemi.Nasza planeta obraca się ze stałą prędkością i w ciągu 23 godzin i 56 minut wykonuje jeden pełen obrót dookoła własnej osi. Dlatego jeśli Ziemia nagle zacznie obracać się szybciej wokół własnej osi, na pewno to odczujemy, nie tylko w skróceniu długości trwania doby, ale poczulibyśmy to fizycznie.

Nic nie stoi na przeszkodzie

A dlaczego Ziemia porusza się tak jednostajnie, cały czas z tą samą prędkością? Ponieważ nic jej nie zatrzymuje. Wszystkie ciała w naszym Układzie Słonecznym zaczęły poruszać się w tę samą stronę, o czym mówi moment bezwładności (miara bezwładności ciała w ruchu obrotowym względem określonej osi obrotu). Jeśli w Ziemię uderzy asteroida, tempo obrotu może ulec zmianie.

Stały ruch, a jednak spowalnia

Według naukowców ruch obrotowy naszej planety ulega krótkotrwałym wahaniom. Wpływa na to grawitacja innych obiektów w Układzie Słonecznym, w tym Słońca i Księżyca, które nieznacznie hamują wirowanie Ziemi, czego nie odczuwamy. Naukowcy szacują, że ruch obrotowy naszej planety zwalania o dwie tysięczne sekundy w ciągu doby. Z tego powodu od 1972 roku dodaliśmy już 26 sekund. Ostatnio dodatkową sekundę dodaliśmy 30 czerwca 2015 roku. Naukowcy podają, że Ziemia codziennie zwalnia o około dwie tysięczne sekundy.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Ziemia pędzi z prędkością ponad 1600 km/h”

 1. Proszę polmyślcie o tym:
  Jeśli ziemia się obraca do okoła własnej osi co 24h i zarazem porusza się po orbicie do okoła słońca to co sześć miesięcy obserwator który na początku pierwszego miesiąca patrzy na wprost na słońce (w południe) po sześciu miesiącach w południe skierowany miał by wzrok w kosmos po ciemnej stronie ziemi a ludzie mający na zegarkach północ mieli by słonce prosto nad głowami.

  Proste i logiczne.
  I tyle na temat terori heliocentryzmu 🙂

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. pragnę zauważyć, że Ziemia jest kulą ( w przybliżeniu ) i dlatego z każdego miejsca kuli do jej „wnętrza” jest dokładnie taka sama odległość. Natomiast na równiku jest największa odległość do osi obrotu Ziemi i dlatego ta prędkość liniowa jest największa właśnie tam a nie na biegunie. Prędkość kątowa jest identyczna w każdym miejscu poza biegunami gdzie i kątowa i liniowa jest równa 0.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.