Ziemia się trzęsie, a wulkany wybuchają jak szalone – koniec świata

W ostatnich dniach doszło nie tylko do znacznego zwiększenia aktywności sejsmicznej na Ziemi, ale doszło też do dużych erupcji wulkanów. W piątek wybuch meksykański wulkan Colima, a jego erupcja trwa do tej pory, zaś wczoraj przebudził się kolejny – Fogo na Wyspach Zielonego Przylądka.

wulkan Colima  MeksykColima wulkan Meksyk

Colima coraz groźniejszy

Jak informuje agencja AFP, wybuch wulkanu Colima w Meksyku rozpoczął się w piątek, kiedy wyrzucił w powietrze kolumnę popiołu na wysokość 5 kilometrów. Kolejna erupcja miała miejsce w niedzielę i tym razem pióropusz osiągnął pułap 7 km. Ponadto wulkan rozrzucał gorące skały i gazy na odległość 2 km od góry.

Piątkowa chmura popiołu pokonała odległość 25 km. Popiół opadł między innymi na miasto Queseria w Colimie oraz miejscowości Tonila i Zapotiltic w sąsiednim stanie Jalisco.

„Choć wulkan jest wciąż bardzo aktywny nie widzę potrzeby ewakuacji ludności. Wszyscy, mieszkający w promieniu 25 km od wulkanu, wychodząc na zewnątrz, powinni pamiętać o pokryciu nosa i ust wilgotną ściereczką, co zminimalizuje ryzyko dolegliwości ze strony układu oddechowego” – zaapelował w lokalnej telewizji Toro koordynator ochrony ludności, Luis Felipe Puente.
Naukowcy uspokajają, że aktualna aktywność wulkanu Colima jest znacznie słabsza niż w marcu 2005 r., kiedy góra była najbardziej aktywna od ćwierć wieku.

Ewakuacja na wyspie Fogo

Kolejny wulkan wybuchł w niedzielę rano w archipelagu Wysp Zielonego Przylądka u wybrzeży Afryki Zachodniej, co zmusiło mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji. Fotografia zamieszczona na stronie internetowej lokalnej stacji telewizyjnej RTC pokazała ogromny pióropusz dymu, który unosi się do nieba, widoczny nawet w stolicy Praia na sąsiedniej wyspie.
„Wszystko może ulec pogorszeniu w nadchodzących chwilach, w najbliższych godzinach” – poinformował w oświadczeniu na stronie internetowej rządu Jose Maria Neves.

„Wzywamy wszystkich, by stosowali się do poleceń władz. Ludzie powinni ewakuować się z Chã das Caldeiras” – dodał.
Nie jest jasne, czy wskutek erupcji były ofiary czy ewentualne zniszczenia. Wulkan ostatnio wybuchł w 1995 roku, powodując drobne uszkodzenia. Większa erupcja miała miejsce w 1951 roku.

Rząd planuje wysłać samolot do zapewnia pomocy mieszkańcom. Była portugalska kolonia znajduje się około 600 km od wybrzeży Senegalu. Wulkaniczny szczyt Fogo, w otoczeniu winnic, jest głównym celem turystycznym mieszkańców Europy i Azji.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Ziemia się trzęsie, a wulkany wybuchają jak szalone – koniec świata”

 1. Jeszcze nie ale spokojnie, im więcej negatywnych emocji zostanie wyemitowana przez ludzi w przestrzeń tym większa szansa na to ;]

  P.S. Przez życie można przejść na dwa sposoby albo w pokorze i miłości albo w gniewie i złości ;]

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. no nareszcie koniec

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.