Zespół geologów odkrył nieznaną wcześniej warstwę w środku ziemskiego płaszcza, którego charakterystyka przypomina powierzchnię planety.

Nowe badanie opublikowane w „Science Daily”, autorstwa geofizyków Jessiki Irving i Wenbo Wu z Uniwersytetu Princeton we współpracy z Sidao Ni z Instytutu Geodezji i Geofizyki Chin, opisuje, jak naukowcy wykorzystali dane z fal sejsmicznych dużego trzęsienia ziemi w Boliwii odkrywając na głębokości 660 kilometrów, nowy region wewnątrz Ziemi: obejmuje pasma górskie i równiny, bardzo podobne do tych na powierzchni naszej planety.

Masywne boliwijskie trzęsienie ziemi ujawnia góry 660 kilometrów poniżej powierzchni Ziemi

Aby móc zaglądać w głąb planety, naukowcy musieli wykorzystać najpotężniejsze fale, które istnieją na naszej planecie, fale sejsmiczne generowane przez potężne trzęsienia ziemi.

W tym konkretnym badaniu kluczowe dane uzyskano z fal sejsmicznych uchwyconych po trzęsieniu ziemi o wielkości M8,2 – drugim najsilniejszym z kiedykolwiek zarejestrowanych, które wstrząsnęło Boliwią w 1994 roku.

„Trzęsienia ziemi tak duże nie pojawiają się zbyt często” – powiedział Irving.

„Mamy teraz szczęście, że mamy o wiele więcej sejsmometrów niż 20 lat temu.

Ale same dane są niczym, jeśli nie wiesz, jak z nich skorzystać.

Dlatego naukowcy wykorzystali grupę superkomputerów Tiger z Uniwersytetu Princeton do symulacji złożonego zachowania rozproszonych fal sejsmicznych w głębinach Ziemi.

Nowe badanie niewątpliwie opisuje jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć dokonanych pod naszymi stopami. Niektóre z podziemnych gór są większe niż wszystko, co widzieliśmy na powierzchni planety.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o