Zima wulkaniczna w Europie? 4 wulkany na Islandii gotowe do erupcji !!!

Ze 130 wulkanów – zarówno aktywnych, jak i nieaktywnych – Islandia jest jednym z najbardziej intensywnych wulkanicznych miejsc na świecie. Ekspert ostrzega, że obecnie cztery największe góry kraju mogą wybuchnąć w jednej chwili, co nie tylko doprowadzi do chaosu komunikacyjnego w Europie, ale klimat na Starym Kontynencie znacznie się zmieni.

Wulkany na Islandii

Katla, Hekla, Bárðarbunga i Grímsvötn – to cztery główne wulkany na Islandii; trzy z nich już wybuchły w ciągu ostatnich lat. „Cztery islandzkie wulkany wykazują zwiększą aktywność, co jest sygnałem zbliżającej się erupcji” – powiedział Pall Einarsson, geofizyk z Uniwersytetu Islandii.

Katla

Katla jest najmniej aktywnym spośród czterech wymienionych wyżej wulkanów, który po raz ostatni wybuchł w 1918 roku. Jednak jak wynika z serwisu Global Volcanism Program Katla wykazuje od niedawna oznaki niepokoju, a silne wstrząsy z września sygnalizowały, że wulkan może obudzić się w każdej chwili.
„Takie wstrząsy są wystarczająco silne, by wysłać magmę do góry przez skorupę, a w końcu jej przedarcie na powierzchnię” – powiedział Einarsson.

„Katla nie wybuchała od dawien dawna, ale równie dobrze może skończyć się na takiej erupcji. Tego nie da się przewidzieć” – podkreśla Kristín Jónsdótti z Icelandic Met Office. Jeśli nastąpi wybuch, lawa doprowadzi do stopienia lodowca Mýrdalsjökull, na której siedzi wulkan, co może skutkować gigantyczną lodową powodzią.

Hekla

Hekla, inaczej znana jako „Brama do Piekła” położona jest w południowej części kraju i pozostawała w uśpieniu przez szesnaście lat. Jednak dane zebrane w czerwcu ub.r. ujawniają, że magma buduje się wewnątrz wulkanu, a ciśnienie jest wyższe niż w czasie ostatnich dwóch erupcji.

Hekla wybuchała średnio raz na dziesięć lat w latach 1970-2000. Profesor Einarsson zwrócił się do mieszkańców do zaprzestania odwiedzania wulkanu, będącego popularnym miejscem turystycznym, ze względu na zwiększone ryzyko erupcji. „Hekla to bardzo niebezpieczny wulkan. Gdy wybuchała, mogliśmy obserwować bardzo poważną katastrofę naturalną” – dodaje.

Blisko 1,5-kilometrowa góra po raz ostatni wybuchła w lutym 2000 roku. „Hekla jest gotowa – w każdej chwili” powiedział prof. Einarsson. „Każdego dnia nad kalderą wulkanu przelatuje 20-30 samolotów pełnych pasażerów” – ostrzega naukowiec.

Bárðarbunga

Ten wulkan jest w tej chwili najbardziej aktywnym z czterech wymienionych. Rekordowa trwająca pół roku erupcja utworzyła zaskakującej wielkości pole lawowe, a jego kaldera okazała się największa w historii obserwacji.
To był najsilniejszy wybuch Bárðarbunga w Europie w ciągu ostatnich 240 lat – wydalił z siebie ok. 2 km sześc. materiału wulkanicznego.

Po chwilowym uspokojeniu wulkan znów wykazuje oznaki niepokoju w związku z regularnie powtarzającymi się trzęsieniami ziemi. To sugeruje, że magma gromadzi się tuż pod powierzchnią wulkanu, co może przyczynić się do powstania kolejnej erupcji.

Grímsvötn

Grímsvötn znajduje się bardzo blisko Bárðarbunga i całkiem prawdopodobne, że może być zasilany tym samym źródłem magmy. Ostatnia jego erupcja wystąpiła sześć lat temu; wulkan wyemitował słup popiołu wysoko w niebo, a przestrzeń powietrzna nad Europą została zamknięta na kilka dni.
Podobnie jak w przypadku swojego sąsiada, aktywność sejsmiczna w obrębie Grímsvötn wciąż rośnie, co sugeruje, że może wybuchnąć ponownie w niedalekiej przyszłości.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

5 thoughts on “Zima wulkaniczna w Europie? 4 wulkany na Islandii gotowe do erupcji !!!”

 1. Dawajcie Polaki Cebulaki napiszcie coś mądrego . Na wszystko macie recepte , doradźcie coś .

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. jak gotowe to odliczam 3 – 2 – 1 start

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Ze 130 wulkanami – żeby było poprawnie po polsku.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Jak już to z 130 wulkanów – .

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
  2. Suggestiva. La zona Eur e quel palazzo in particolare sono sempre ottimi background, se poi il soggetto della foto è un affascinante supereroe il risultato è gartotian.P.S. ti sei fatto dare il numero di cellulare di Poison Ivy?

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.