Znaki końca świata

Większość słynnych przepowiedni zawiera w sobie wizję końca świata i Sądu Ostatecznego. Często wieszczyli je święci i ludzie związani z Kościołem. Jakie znaki poprzedzić mają nieuchronną Apokalipsę?

Przepowiednia świętego Hieronima od setek lat zajmuje bardzo ważne miejsce w literaturze poruszającej tematykę proroczych wizji. Jest niemalże częścią profetycznej tradycji. Okazuje się jednak, że nie do końca wiadomo, o którym Hieronimie mowa. Stąd właśnie doczekaliśmy się różnorakich wersji przepowiedni, a kwestia autorstwa nadal pozostawia przed światem wiele pytań, na które niestety prawdopodobnie nigdy nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi.

Choć Kościół zna wielu mnichów o tym popularnym imieniu, na czoło rozważań wysunęły się dwie najważniejsze postaci świata chrześcijańskiego. Pierwszą z nich jest niezwykle popularny św. Hieronim, który żył na przełomie III i IV wieku. Jest znany przede wszystkim jako podróżnik gorliwej wiary, który większość życia poświęcił na propagowanie nauki chrześcijańskiej. Jako wybitny jak na swoje czasy myśliciel i naukowiec, pozostawił po sobie sporą ilość pism teologicznych, którym tylko nieliczne zapiski tamtego okresu są w stanie dorównać. Ważną informacją jest fakt, iż został ogłoszony jednym z Doktorów Kościoła, co jest dowodem na wielką mądrość, prestiż i uznanie. Trzeba przyznać, że bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie on jest autorem proroctwa.

Nie zapominajmy jednak o drugiej ważnej i wielokrotnie typowanej postaci. A jest nią zakonnik, który większość swojego życia spędził w Wenecji. Tam oto poświęcił się całkowicie opiece nad chorymi i ubogimi ludźmi. Szczególnie upodobał sobie osierocone dzieci, dla których założył pierwszy ośrodek na wzór dzisiejszych domów dziecka.

Abstrahując od tego kto faktycznie jest autorem proroctwa, zajmijmy się jego treścią. W Polsce silnie związany był z nim Stanisław Sławkowic, który rozpowszechnił jego treść pod koniec XVII wieku. W swoim dziele podał sześć bardzo ważnych znaków, które poprzedzą Apokalipsę. A są to:

1. Wojny i wielkie niezgody.

2. Głód ciężki, nie tylko z niedostatku pożywienia materialnego, ale też i chleba duchowego tj. Słowa Bożego. Powietrze po głodzie następujące.

3. Strachy niesłychane i widowiska dziwne na niebie.

4. Odmiana Słońca, Księżyca i gwiazd niezwykła.

5. Fałszywi prorocy.

6. Przyjście Antychrysta, który urodzi się w Babilonie.

Nietrudno się zorientować, że wizja dotyczy przede wszystkim końca świata i znaków, które pojawią się tuż przed nim. Święty Hieronim wymienia wiele symptomów, które rzekomo wystąpić mają w porządku chronologicznym, opisanym przez niego niezwykle dokładnie. Podajemy je za Zbigniewem Przybylakiem, który w jednej ze swoich książek wyczerpująco przedstawił to właśnie przejmujące proroctwo. A brzmi ono następująco:

1. Morze i wszystkie rzeki podniosą się nad góry na cztery łokcie.

2. Wyniosłe w górę wody nie opuszczą swej wyniosłości.

3. Wszystkie ryby i monstra morskie zgromadzą się w jednym morzu i tak będą ryczeć, że ich głos pod niebo rozlegać się będzie, czyniąc nad grzesznym człowiekiem żałość i pokutę.

4. Wszystkie lasy i zioła będą się pocić krwawym potem.

5. Nastąpi generalne trzęsienie ziemi tak wielkie, że wszystkie budynki upadać będą.

6. Będą skały i opoki padały i jedna o drugą wzajemnie obijać się będą.

7. Ptactwo i zwierz leśny drapieżny będą się koło ludzi łasić i z nimi bez szkody współżyć.

8. Ptactwo zleci się w jedno miejsce z całego świata, co przyczyni się do większego zatroskania grzesznych ludzi, którzy się i tym trapić będą, że i biedne ptactwo, czując Sąd Boży, lepiej sobie radzi aniżeli człowiek.

9. Pagórki wysokie i góry będą się równały z ziemią.

10. Ludzie wychodzić będą z głębokich jaskiń, w których się ukryli, chcąc się przed tak strasznymi rzeczami na świecie uchronić.

11. Gwiazdy będą z nieba spadać.

12. Lud wszystek zacznie nagle wymierać.

13. Niebo i ziemia odnowią się przez ogień.

14. Wszyscy umarli z grobów powstaną i będą czekać na Sąd Ostateczny.

Wizja świętego Augustyna

Naprawdę nazywał się Aurelius Augustinus. Urodził się w 354 roku w Tagaście (tereny dzisiejszej Algierii). Historia jego ascetycznego życia jest o tyle zadziwiająca, że ojcem świętego Augustyna był poganin. Stąd też mężczyzna wiarę chrześcijańską przyjął w późniejszym wieku, za sprawą matki, gorliwej chrześcijanki, która po śmierci weszła w poczet świętych, jako święta Monika.

Niemalże od samych początków kariery duchowej Augustyn stał się nie tylko oddanym wiernym, ale także propagatorem wiary chrześcijańskiej. Z czasem objął stanowisko biskupa Hippony.

Augustyna nie zalicza się bezpośrednio do grona wizjonerów. Pozostawił on jednak po sobie niesamowitą ilość pism teologicznych, w których interpretatorzy dopatrzyli się fragmentów o wydźwięku profetycznym.

Na pierwszy plan bez wątpienia wysuwa się wątek dotyczący przyszłości Kościoła katolickiego. Nie zabrakło jednak pośredniej wzmianki o końcu świata.

Święty Augustyn nie podawał daty Sądu Ostatecznego. Wspominał natomiast o tym, że kiedy nadejdzie koniec naszej ery, wszyscy ludzie wstąpią do Domu Bożego. Widzimy zatem, że w tekstach jego nie było gróźb, lecz wręcz przeciwnie, szansa na ostateczne zbawienie i odpuszczenie grzechów. Z pism Augustyna dowiadujemy się również, że w chwili obecnej świat znajduje się w tak zwanym szóstym okresie, który trwa od narodzin Jezusa Chrystusa, a skończy się w dniu Apokalipsy. Po śmierci Augustyn został zaliczony w poczet świętych, nazwano go także Doktorem Kościoła, na cześć jego walki o moralność wśród chrześcijan.

Autor: Anna Nowak Źródło: Wydawnictwo Astrum

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
skoczek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
skoczek
Gość
skoczek

Uważam,że wszystkie wymienione znaki już były. Wystapił też wiele razy tzw.znak Jonasza w XX i XXI wieku.