Monitoring Bezpieczeństwa Ziemi

Codzienna porcja informacji ze świata: Niewiarygodne, Kataklizmy, UFO, Zagrożenia dla Ziem, Trzęsienia Ziemi, Wojna…Chiny ciemna strona Księżyca
Chiny Ciekawostki Księżyc

Znamy datę lądowania chińskiej misji na ciemnej stronie Księżyca

Chiny przygotowują się do wielkiej misji, w ramach której postawią lądownik na niewidocznej z Ziemi powierzchni Księżyca, przeprowadzą badania i zaczną hodować ziemniaki.

Chang’e 4 będzie pierwszą w historii misją, która wyląduje i wykona badania po niewidocznej stronie Srebrnego Globu. Start zapowiadany jest na grudzień bieżącego roku. Lądownik i łazik wylądują w kraterze Von Karmana. Znajduje się on w basenie Biegun Południowy Aitken. Ma on średnicę 2500 kilometrów, powstał około 3,9 miliarda lat temu i jest jednym z największych, ale i najstarszych kraterów w Układzie Słonecznym.

Zadaniem lądownika będzie wzniecenie wzniecenie z powierzchni pyłu potrzebnego do przeprowadzenia analiz jego składu. Na pokładzie lądownika Chang’e 4 będzie znajdowało się małe laboratorium chemiczne. W trakcie misji zostaną też przeprowadzone badania związane z produkcją żywności na potrzeby funkcjonowania baz na Księżycu.

Na pokładzie lądownika znajdą się specjalnie przygotowane sadzonki ziemniaków i jaja jedwabników. Jedwabniki mają produkować dwutlenek węgla, a rośliny życiodajny tlen, tworząc prosty ekosystem. W kapsule o rozmiarach 18 na 16 centymetrów mają panować idealne warunki z pomocą odpowiedniego ciśnienia, oświetlenia i wody.

Tymczasem rolą łazika będzie dokładniejsze zbadanie gruntu Srebrnego Globu i przeprowadzenie analiz promieniowania kosmicznego docierającego do powierzchni. Robot wykona tysiące zdjęć, na podstawie których naukowcy będą mogli lepiej zaplanować misje załogowe.

20 maja bieżącego roku Chiny wysłały w kosmos, na pokładzie rakiety Long March-4C, pierwszy ważny element swojej wielkiej misji na Księżyc. Był to satelita komunikacyjny Chang’e 4R (Queqiao), z którego pomocą Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) zamierza zarządzać całą misją lądownika i łazika.

Chang’e 4 utoruje też drogę do przeprowadzenia misji Chang’e 5. Jej celem będzie wysłanie sondy na Srebrny Glob pobranie ok. dwóch kilogramów próbek z powierzchni Księżyca i powrócenie z nimi na Ziemię. Jeśli chodzi o pierwszą misję załogową, to ma to być połowa lat 20. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna planuje też budowę pierwszej bazy na obszarach południowego bieguna Srebrnego Globu. Ma ona powstać ok roku 2030.

Źródło: geekweek.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Winnicki Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan Winnicki
Gość
Jan Winnicki

„zaczną hodować [tam] ziemniaki” – ciekawy jestem, ile kasy władowano w ten projekt ? Zwyczajne marnotrawstwo. Poza tym Ziemia to matka. Gdzie nam będzie lepiej ?