Znane są przyczyny katastrofy rakiety Falco 9 z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS

katastrofa rakiety falcon 9

Prawdopodobną przyczyną katastrofy rakiety Falco 9, która 28. czerwca spłynęła chwilę po starcie w ziemskiej atmosferze, było fabryczne uszkodzenie stalowej podpory zbiornika z helem – wynika z ekspertyzy przedstawionej we wtorek przez firmę Space X, która zajmuje się dostarczeniem zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – informuje AFP.

Katastrofa rakiety Falcon 9

„Puścił zawór z helem”

„Wygląda na to, że ten element był fabrycznie wadliwy” – podkreślił założyciel i prezes SpaceX Elon Musk. Dodał, że są to wstępne ustalenia, a postępowanie wyjaśniające jest w toku.
Nieco ponad półmetrowa zapora podtrzymywała zbiornik z helem. Zawór najprawdopodobniej podczas lotu „puścił”, co spowodowało spektakularny wybuch.

katastrofa rakiety falcon 9

Katastrofa miała miejsce 28 czerwca, trzy minuty po starcie rakiety z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie.

Pracownicy ISS nie otrzymali zaopatrzenia

Rakieta Falco 9 miała za zadanie wynieść na orbitę okołoziemską bezzałogowy statek towarowy Dragon, na pokładzie którego znajdowały się dwie tony zaopatrzenia, głównie jedzenia i sprzętu dla pracowników ISS. „W przyszłości będziemy dokładnie sprawdzać każdy taki element” – zapowiedział Musk. Dodał też, że następny lot statku Dragon odbędzie się nie wcześniej niż dopiero we wrześniu.

NASA, która w 2011 r. wycofała się ze służb kosmicznych wahadłowców, korzysta aktualnie z usług prywatnych firm kosmicznych – SpaceX i Orbital Sciences, które dostarczają ładunki dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Trzy wpadki w jeden rok

Katastrofa rakiety Falco 9 to już trzecia misja, która zakończyła się niepowodzeniem w ciągu ośmiu ostatnich miesięcy. Pod koniec października, tuż po starcie z bazy Wallopsa w amerykańskim stanie Wirginia eksplodowała rakieta ze statkiem transportowym Cygnus, należącym do firmy Orbital Sciences.

W kwietniu rosyjski statek towarowy Progress nie zdołał dotrzeć do stacji z powodu problemów z rakietą nośną i spłonął w gęstych warstwach atmosfery.

 źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Znane są przyczyny katastrofy rakiety Falco 9 z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS”

 1. Naprawde tak myslisz? Ciemno wszedzie,glucho wszedzie….juz sie boje,nie bede spal

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Zacznijmy od tego że żadnej stacji na orbicie nie ma. Jest 21 wiek i te głodne filmiki z nibylandi mogą serwować dzieciom. Babka we włosach na lakier, oraz panowie na linkach którzy się prężą aby zachować twarz. Szkoda gadać jaką otoczkę w tym kłamstwie zrobili. A to znaczy że cały program kosmiczny to bzdura, a dalej to już wiecie… Wszystko jest inne niż nam się wmawia….Nagrywają scenki w Boeingu Zero-G…
  Ale ludzie łykną wszystko, gapią się w ekrany monitorów na s-f i myślą że ludzka technika jest tam nad nami… Wiem że się nie mylę….

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.