Znikło jezioro Lost Lake w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych

Lost Lake Oregon

Ktoś wyciągnął korek? Woda z jeziora w USA zniknęła w otworze. Przez większość roku nie różni się od innych zbiorników – jest spokojne i nieruchome. Jednak gdy nadchodzi zima, tajemnicza dziura na dnie odprowadza wodę z całego jeziora powodując, że powstaje równina o surowym krajobrazie.

Geolodzy twierdzą, że za odprowadzanie wody z jeziora Lost Lake winny jest krajobraz wulkaniczny. Pod jeziorem utworzony jest tunel lawowy, który powstał podczas przepływu lawy blisko powierzchni ziemi. Na powierzchni powstała dziura na skutek gwałtownej erupcji lub przez erozję.

Tajemnicze zjawisko

Badacze nie wiedzą gdzie dokładnie woda znika. Jude McHugh, rzecznika Narodowego Lasu Willamette, twierdzi, że woda przenika do porowatej powierzchni pod ziemią, uzupełniając warstwy wodonośne Gór Kaskadowych. Ta teza nie została jednak potwierdzona.

Lost Lake Oregon

Lost Lake Oregon

Podobne otwory tunelu lawowego znajdują się w pobliskim jeziorze Fish Lake. W obu zbiornikach wodnych odbywa się podobny cykl sezonowy.

Cykliczne znikanie wody

Mieszkańcy do otworu wrzucają wiele przedmiotów, chcą zatkać dziurę, by woda nie uciekała. McHugh ostrzega jednak, że takie próby mogą doporowadzić do zalania okolicy.

– Okoliczne drogi projektowane były z uwagą na cykliczne odpływanie wody – powiedziała McHugh.

Lost Lake Oregon

Źródło: bendbulletin.com, dailymail.co.uk, tvn meteo Autor: mab/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.