Zorza polarna była widoczna w nocy na polskim niebie

zorza polarna polskaW nocy od Irlandii i Szkocji przez Danię i Polskę po Skandynawię, była widoczna zorza polarna. Niecodzienne zjawisko mieniło się w kolorze czerwonym i zielonym, jednocześnie zachwycając i trwożąc obserwatorów.

Od kilku tygodni aktywność słoneczna zwiększała się. Było więc pewne, że prędzej czy później efekty tego zjawiska odczujemy na Ziemi. We wtorek (25.02) na skraju lewej strony słonecznej tarczy doszło do największego od 2 lat rozbłysku klasy X5.

rozbłysk słoneczny X 4.9

CZYTAJ WIĘCEJ O ROZBŁYSKU SŁONECZNYM

Choć wyrzut nie był skierowany bezpośrednio w stronę Ziemi, to jednak, wbrew wcześniejszym prognozom naukowców, część materii w postaci wiatru słonecznego, dotarła do naszej planety, wnikając w bieguny magnetyczne.

Burza geomagnetyczna rozpoczęła się wczoraj o godzinie 17:45 czasu polskiego i trwała do późnej nocy. Indeks wskazujący na intensywność burzy osiągnął poziom drugi (G2), co oznaczało, że zorza polarna była widoczna na niebie nad wieloma krajami środkowej, północnej i północno-zachodniej Europy.

Zasięg zorzy polarnej

zorza polarna polska

Zielono-czerwone wstęgi tańczyły nad północnym horyzontem m.in. nad Irlandią, Szkocją, Danią, krajami skandynawskimi oraz nad Polską. U nas czerwona łuna była widoczna od godzin wieczornych tam, gdzie niebo było pogodne, a więc głównie w zachodniej i częściowo we wschodniej Polsce. Na pozostałym obszarze kraju ujrzenie niecodziennego zjawiska uniemożliwiały niskie chmury warstwowe.

Zorza polarna Polska Podlasie

Zorza polarna Polska Podlasie

Nasi czytelnicy zgłaszali nam, że zorzę widzieli nawet na południu kraju. Otrzymaliśmy zdjęcie od naszego czytelnika Gabriela, który czerwoną zorzę uwiecznił około godziny 22:00 w Jeleniej Górze, u stóp Karkonoszy.

Zorza polarna Jelenia Góra

zorza polarna Jelenia Góra

"Zorza była bardzo wyraźna, lecz zanim dojechałem w odpowiednie do zdjęć miejsce, już zanikała" – napisał nam Gabriel. Wykonaną przez niego fotografię zamieszczamy poniżej.

źródło: TwojaPogoda.pl

Podobne, ostatnio opublikowane artykuły

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o