Zorza polarna ponownie widoczna nad Polską

W ostatnich dniach na Słońcu wystąpiła burza magnetyczna. Z tego powodu w północnej części Polski pojawiła się zorza polarna.

 Nocą z poniedziałku na wtorek na niebie w Polsce zaświeciła zorza polarna. Udowadnia to Mateusza Matusiak z Zachodniopomorskich Łowców Burz. Dwadzieścia minut po północy wykonał zdjęcie tego zjawiska na Wyspie Chrząszczewskiej w miejscowości Buniewice (woj. zachodniopomorskie).
Zorza polarna w Buniewicach (woj. zachodniopomorskie) 3 maja 2016 roku
Zorza polarna w Buniewicach (woj. zachodniopomorskie) 3 maja 2016 roku

Trudne do uchwycenia

Okazuje się, że warunki do podziwiania zorzy polarnej tej nocy nie były najlepsze.

– Zjawisko nie było widoczne gołym okiem, zastosować trzeba było dłuższe naświetlanie oraz podbicie ISO, czyli zwiększenie czułości aparatu na światło, co określa ilość światła potrzebną do prawidłowego naświetlenia elementu światłoczułego – przyznał autor zdjęcia.

zorza polarna

Zorza poprzedzona burzą magnetyczną

Zorza polarna powstaje po tym, jak na Słońcu dojdzie do rozbłysku. Strumień energii, który dociera do atmosfery naszej planety, reaguje z zawartymi w niej cząsteczkami, tworząc świetliste smugi.

– Dzień wcześniej (1 maja – przyp. red.) na Słońcu wystąpiła burza magnetyczna kategorii G2. Wieczorem indeks Kp (skala opisująca zasięg zorzy polarnej – przyp. red.) zaczął rosnąć. Dzięki informacji od kolegi z grupy wyszedłem z aparatem spróbować uchwycić, w momencie fotografowania indeks Kp podskoczył do 5,33 – przyznał Matusiak.

Z dala od miasta

Bądź czujny, spoglądaj w niebo w nocy, a może i Tobie uda się dostrzec zorzę polarną w Polsce. Jeśli uchwycisz ją na zdjęciu lub filmie podziel się swoją „zdobyczą” i wyślij ją na Kontakt 24. Żeby dostrzec światła północy najlepiej jak najbardziej oddalić się od miasta, aby zniwelować efekt zanieczyszczenia światłem. Zorza polarna głównie pojawia się na północnej stronie nieba. Im dalej na północ Polski tym prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy polarnej wzrasta.

źródło: tvn meteo

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o