Zrujnowana Palmira przez Państwo Islamskie z lotu ptaka

zniszczona Palmira

Syryjska Palmira jest znana na całym świecie z antycznych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Przez ostatni rok znajdowała się w rękach bojowników Daesh, którzy z premedytacją praktycznie zrównali ją z ziemią.

Pod koniec marca, armia syryjska z pomocą Rosjan odbiła to historyczne miasto, jednak to, co zastali na miejscu żołnierze i dziennikarze, nie da się opisać, to musicie zobaczyć na filmie, który powstał przy pomocy drona, a pokazuje zrujnowane miasto z lotu ptaka.

Palmira była zasiedlona od około 2000 r. p.n.e. Szczyt jej świetności przypadł na drugą połowę III wieku n.e. Wówczas była jednym z najbogatszych miast handlowych na Bliskim Wschodzie.

Miasto Palmyra (Palmira) zostało odbite przez Syryjczyków, wspieranych przez Rosjan. Niestety rok panowania tam ISIS zostawił nieodwracalne piętno na unikalnych zabytkach, znajdujących się w tym rejonie. Uprzednio znajdowało się tu wiele najcenniejszych zabytków i pereł architektonicznych.

Większość z nich zrównano z ziemią. Jak wyliczają specjaliści. Nawet przy wielkim wysiłku, możliwe będzie odtworzenie maksymalnie 1/3 tego co zniszczyło ISIS.

Joseph Eid, fotograf AFP, który miał okazję fotografować okolicę dwa lata temu, postanowił porównać swoje zdjęcia z obecnym stanem.

zniszczona Palmira

Łuk Triumfalny zniszczony we wrześniu 2015 roku. Zobacz najnowsze galerie

Świątynia Bel, datowana na 32 rok n.e.

Specjaliści rządowi przeprowadzają oględziny tego co zostało po świątyni Bel.

 Świątynię Baal Shamin zazwyczaj była oglądana i fotografowana przez te dwie kolumny. Obecnie nie pozostało po niej nic.

Pozostałości po świątyni Bel i jej kolumnach.

Pozostałości po świątyni Bel i jej kolumnach oraz pięknych rzeźbach.

Gniewu rozwścieczonych bojowników ISIS nie ustrzegło się także muzeum w Palmyrze. Jego zbiory zostały zmasakrowane niemalże w 100%. Ucierpiały zarówno rzeźby jak i gromadzone tam bezcenne rękopisy i dokumenty. Dzieła pisane palono na wielkich stosach, natomiast rzeźby i posągi przewracano, rozbijano na kawałki lub pozbawiano twarzy.

Na tym zdjęciu widzimy rzeźby pozrzucane z miejsc, na których były eksponowane.

Rzeźby pozbawione twarzy.

Jeden ze stosów, na których palono zgromadzone w muzeum księgi i dokumenty.

źródło: geekweek

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Zrujnowana Palmira przez Państwo Islamskie z lotu ptaka”

 1. KIEDY KOLEJNEMU POKOLENIU przewiduje się wprogramować nową fałszywą historię to tak postępują ci co „rządzą” światem. Tak jak teoria ewolucji, jak fałszywy obraz Ziemi, kosmosu i naszego miejsca na Ziemi, tak faszerują ludzki „plankton” papką populizmu i pseudonaukową wizję świata.
  Biblia mówi wyraźnie: „wszystko już było”. Tak była technika, komputery i cuda o których na razie marzą takie jak nanotechnologia i inne rzeczy. Co ileś tam stuleci cywilizacja jest resetowana i zaczyna od nowa. Takim to sposobem Szatan dobrnął do swego kresu, wypróbował wszystkie możliwości i celu nie osiągnął.
  Pozostała dobra nowina że niebawem nastąpi całkowita zmiana rządów nad Ziemią. I jak zapowiadają biblijne proroctwa nastanie „rzeczywiste życie”.
  Bo to co dzisiaj mamy to improwizacja… i marnowanie ludzkich zasobów i talentów..

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.