Żywność ma być wszędzie taka sama. KE staje po stronie Polski i krajów ze wschodu Europy

6
19
Europa Wschodnia nie zgadza się, by na jej sklepowych pólkach były produkty gorszej jakości

– Nie będę akceptował stosowania podwójnych standardów w żywności – zadeklarował niedawno Jean-Claude Juncker. Komisja Europejska wydała w tej sprawie oficjalny komunikat, zapowiadający zdecydowane działania Brukseli. W piątek temat ten został ponownie podniesiony przez przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym premier Beatę Szydło.

– Świadome dyskryminowanie konsumentów ze względu na kraj ich pochodzenia jest zjawiskiem niedopuszczalnym – powiedziała premier na piątkowym szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie.

W szczycie zorganizowanym z inicjatywy Słowacji i Czech biorą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz ministrowie rolnictwa i gospodarki państw członkowskich Wspólnoty. Na spotkaniu obecni są też przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz stowarzyszeń konsumentów i producentów.

– Powinniśmy być całkowicie pewni, że jeżeli kupujemy produkt na Słowacji, w Polsce czy na Węgrzech, to kupilimy taki sam produkt w jakimkolwiek innym kraju europejskim – stwierdził z kolei premier Węgier Victor Orbán.

Według szefa węgierskiego rządu 70 proc. produktów spożywczych różni się w zależności od tego, czy trafiają do sklepu w Budapeszcie, czy w jednym z krajów Europy Zachodniej.

Pod koniec września Komisja Europejska opublikowała wytyczne dla krajów członkowskich, które mają ułatwić lokalnym władzom rozpoznawanie przypadków łamania przez firmy prawa unijnego.

Komisja Europejska tłumaczy, że wprowadzanie do obrotu towarów w tym samym opakowaniu i w ramach tej samej marki, ale o różnym składzie i smaku może być sprzeczne z przepisami dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych.

Konieczne w takiej sytuacji jest jednak wykazanie, że po pierwsze konsumenci mają konkretne uzasadnione oczekiwania względem danego produktu w porównaniu z „produktem referencyjnym” i produkt znacznie odbiega od tych oczekiwań.

Po drugie producent pomija dokładne informacje lub nie przekazuje ich konsumentom, a te błędne informacje mogą zaburzać zachowania rynkowe przeciętnego konsumenta. Innymi słowy, gdyby dysponował rzetelnymi informacjami, takiego produktu by nie kupił.

Komisja Europejska pisze, że jeżeli w wyniku badań zidentyfikowane zostaną produkty spożywcze, które pozornie wyglądają tak samo, są wprowadzane do obrotu pod tą samą marką, ale znacznie się różnią pod względem składu lub „profilu sensorycznego”, organy odpowiedzialne za egzekwowanie przepisów dyrektywy muszą ocenić w poszczególnych przypadkach, czy konieczne jest dalsze dochodzenie, aby ustalić, czy dane produkty wprowadzano do obrotu zgodnie z dyrektywą o nieuczciwych praktykach handlowych, w tym z wymogiem postępowania z zachowaniem staranności zawodowej.

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
KimburAnna&tomMag Chaosu Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kimbur
Gość
Kimbur

A dlaczego niby pensje mają być różne?

PS. Mamy polskie słowo wyrób (zamiast obcego produkt) i słowo usługa (zamiast obcego produkt) oraz słowo surowiec (zamiast obcego produkt). mamy polskie słowo ośrodek a używamy obcego centrum (ile centrów może być w centrum?!). Dlaczego używamy obcych słów?! Język polski jest bardzo bogaty, co świadczy o potężnej sile umysłu naszych przodków.

Mag Chaosu
Gość
Mag Chaosu

WSZYSTKIE OSZUKIWANE DOTĄD PAŃSTWA NA PRODUKTACH II KATEGORII POWINNY ZŁOŻYĆ POZEW ZBIOROWY DO EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI O WIELOMILIARDOWE ODSZKODOWANIA ZA OSZUSTWA I STOSOWANIE PODWÓJNYCH STANDARDÓW!!!
A folksdojcz i popapraniec o nicku tom powinien zgodnie ze swoimi obietnicami spierdalać z tego portalu 😉

tom
Gość
tom

Czerwony kacapie spadaj do Sakiewicza on takich jak ty poszukuje.

&
Gość
&

Polacy, nie kłóćcie się już, naród potrzebuje być w jednym kawałku aby przetrwać.

tom
Gość
tom

Niema takiej opcji aby żywność wszędzie była taka sama, jakość tak ale nie smak.

Anna
Gość
Anna

Taka opcja jest, tylko czy będzie na nią nas stać???